Dünya

Buğday fiyatları ABD hasadının beklentileri aştığını gösteren verilerin ardından düşüyor

ABD’de buğday üretimi ve stokları, kuraklığa rağmen piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Bu da buğday fiyatlarının üç yılın en düşük seviyesine yaklaşmasına neden oldu.

ABD’de buğday vadeli işlemleri, ABD Ovaları’ndaki önemli üretim alanlarındaki kuraklığa rağmen ABD buğday hasadının önceden tahmin edilenden daha yüksek olduğunu gösteren verilerin ardından, kile başına 5,5 dolara düşerek üç yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

ABD Tarım Bakanlığı’nın raporları

ABD Tarım Bakanlığı’nın Küçük Taneler Özeti raporuna göre, 2023/24 pazarlama yılı için tam buğday üretimi, 1,729 milyar kilelik piyasa beklentilerinin üzerinde, 1,812 milyar kile olarak belirlendi. Bu, USDA’nın önceki tahmini olan 1,734 milyar kile ve 2022/23 toplamı olan 1,650 milyar kile ile karşılaştırılıyor.

Bu arada, ABD Tarım Bakanlığı’nın üç aylık stok raporunda, tüm buğday stoklarının 1 Eylül itibarıyla, bir yıl öncesine göre hafif bir artışla ve piyasanın 1,772 milyar kile beklentilerine göre hafif bir artışla 1,78 milyar kile seviyesinde gerçekleştiği belirtildi.

Buğday fiyatlarına etkisi

Bu veriler, ABD Ovaları’nda yaşanan kuraklık nedeniyle buğday üretiminin azalacağı yönündeki beklentileri boşa çıkardı. Bu da buğday fiyatlarının düşmesine neden oldu. Buğday vadeli işlemleri, Cuma günü kile başına 5,5 dolara kadar geriledi. Bu seviye, Temmuz 2020’de görülen üç yılın en düşük seviyesine yakın.

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre buğdayın bu çeyreğin sonunda 563,27 ABD Doları/BU seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 517,26 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu