Gündem

Burhanettin Kocamaz: Toprak Mahsulleri Ofisi buğday üreticisine haksızlık yapıyor

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, TMO'nun buğday üreticisine randevu vermekte nazlandığını ve bu nedenle Çukurovalı çiftçilerin zarar ettiğini söyledi. Kocamaz, TMO'nun buğday alım fiyatlarını artırması ve randevu sistemini kaldırması gerektiğini vurguladı.

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) buğday üreticisine randevu vermekte nazlandığını ve bu nedenle Çukurovalı çiftçilerin zarar ettiğini söyledi.

Kocamaz, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, TMO’nun geçen yıl yaşananlardan hiçbir ders almadığını belirterek, “Toprak Mahsulleri Ofisi bu sene de geçen seneler de olduğu gibi buğday üreticisine randevu vermekte nazlanmış ve üreticilere ya hiç randevu verilmemiş ya da aylar sonrasına randevu verilmektedir.” dedi.

Bu durumun alınamayan randevular nedeniyle Çukurovalı buğday üreticilerini mağdur ettiğini ifade eden Kocamaz, “Zaten borçlu durumda olan buğday üreticisi 8.250 TL’ye Toprak Mahsulleri Ofisine teslim edemediği buğdayını 2-3 TL daha düşük fiyata tüccara satmak zorunda kalmıştır.” diye konuştu.

Kocamaz, TMO’nun tonlarca buğday ithalatı yapmak ve Türk çiftçisine vermediği paraları yurt dışındaki çiftçilere vermek zorunda kaldığını da hatırlatarak, “Bu durum hem milli ekonomimize hem de milli güvenliğimize zarar vermektedir. Buğday üreticisi perişan olmuştur. Buğday üreticisinin sesine kulak verilmelidir.” çağrısında bulundu.

Kocamaz, ayrıca TMO’nun buğday alım fiyatlarını belirlerken piyasa şartlarını ve maliyetleri göz önünde bulundurması gerektiğini vurgulayarak, “Buğday alım fiyatları en az 10 TL artırılmalıdır. Buğday üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için TMO acilen randevu sistemini kaldırmalı ve tüm depolarını açmalıdır.” talebinde bulundu.

Kocamaz, konuşmasının sonunda buğday üreticisinin sorunlarını takip etmeye devam edeceklerini ve çözüm için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu