Ekonomi

CAC 40 Endeksi, Fed’in Faiz Hamlesi Beklentileri Etrafında Dalgalanıyor

CAC 40 endeksi, son ABD istihdam raporunun ardından Fed'in faiz artırım kampanyasını bitireceği beklentileri etrafında dalgalanırken, bazı büyük şirketlerin hisseleri düştü. Haftalık bazda endeks %3,7 değer kazandı.

CAC 40 endeksi, geçtiğimiz Cuma günü yüzde 0,2’lik bir düşüş yaşayarak 7.048 puanda kapandı. Bu düşüş, ağırlıklı hisse senetlerinde yaşanan kayıplar ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen son istihdam raporunun öğleden sonra getirdiği kazançları sınırlaması sonucunda yaşandı. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası (Fed)’in faiz artırım kampanyasını bitireceği yönündeki beklentileri etrafında dikkatlerini topladı.

Büyük Şirketlerde Hisse Kayıpları

TotalEnergies, yüzde 3,4’lük düşüşle günün en çok kaybeden şirketi oldu. Beklentiler doğrultusunda gelir açıklamasına rağmen Sanofi’nin hisseleri yüzde 2,1, Axa’nın hisseleri ise yüzde 1,1 oranında değer kaybetti. Bununla birlikte, Tele Performance hisseleri yüzde 5,9 oranında artış göstererek günün en çok kazanan şirketi oldu.

Olumlu Gelişmeler ve Yatırım Tavsiyeleri

Kering, Deutsche Bank’ın yatırım tavsiyesini “tut”tan “satın al”a yükseltmesinin ardından hisseleri yüzde 3 oranında değer kazandı. Ayrıca, Societe Generale, beklentilerin üzerinde 295 milyon Euro’luk üç aylık net gelir bildirerek hisseleri yüzde 1,1 oranında arttırdı.

CAC 40 Dışındaki Gelişmeler

CAC 40 endeksi dışında ise, Neoen hisseleri, 3. çeyrek gelirlerinde yaşanan düşüşe rağmen FAVÖK (Faaliyetlerden Elde Edilen Net Nakit) hedeflerinin ayarlandığını teyit ettikten sonra yüzde 1,6 artış gösterdi.

Haftalık Performans

Haftalık bazda, CAC 40 endeksi yüzde 3,7 oranında değer kazanarak yatırımcılara umut verdi. Endeksin gelecekteki performansı, global ekonomik gelişmeler ve Fed’in faiz politikaları etrafında şekillenecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu