google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc CAC 40 endeksi Salı gününü 7.239’da yatay kapattı - haberbil.net
Ekonomi

CAC 40 endeksi Salı gününü 7.239’da yatay kapattı

CAC 40 endeksi Fed kararı öncesinde yatay seyretti. Piyasalar şahin sinyallere dikkat ederken, OECD küresel büyüme tahminlerini güncelledi. Bireysel hisse senetleri arasında SMPC, Dassault Systemes ve Hermès düşerken, Renault, Stellantis ve Toplam Enerjiler yükseldi.

Fransa’nın önde gelen borsa endeksi olan CAC 40, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarınki para politikası kararı öncesinde bekle-gör yaklaşımı benimsemesiyle Salı gününü 7.239’da yatay kapattı. Piyasalar fon oranlarının değişmemesini beklerken, yatırımcılar ABD ekonomisinin dayanıklılığını sürdürmesi ve enerji fiyatlarının artması nedeniyle şahin sinyallere dikkat etmeye hazırlanıyor.

OECD küresel büyüme tahminlerini güncelledi

Bu arada Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2023 için küresel büyüme tahminini %5,8’den %6’ya yükseltti ve 2024 için %4,4’ten %4,3’e düşürdü. OECD, yeni koronavirüs varyantlarının yayılmasının küresel toparlanmayı tehlikeye attığını ve aşı eşitsizliğinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Bireysel hisse senetleri arasında kazananlar ve kaybedenler

Bireysel hisse senetleri arasında, moda şirketi SMPC, grubun bu yıla ilişkin tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi ve tek haneli ortalama satış büyümesi beklemesi nedeniyle yaklaşık %30 geriledi. Ayrıca yazılım şirketi Dassault Systemes ve lüks marka Hermès sırasıyla %1,7 ve %1,5 düşüş yaşadı.

Bunun tersine, otomobil üreticileri Renault ve Stellantis ise Avrupa Stoxx 600 otomotiv endeksindeki %0,8’lik artışa paralel olarak sırasıyla %1,8 ve %1,5 artış gösterdi. Ayrıca enerji şirketi Toplam Enerjiler %1,7 arttı.

Fransa Borsa Endeksi’nin geleceği

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Fransa Borsa Endeksi’nin (FR40) bu çeyreğin sonunda 7.186,97 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 6640,94 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Başa dön tuşu