Ekonomi

CAC 40 endeksi yüzde 0,67 artışla 7.149,64 puandan kapandı

CAC 40 endeksi, Fed’in faiz kararı öncesinde yükseldi. Fransa Borsa Endeksi’nin bu çeyrekte 7.186,97 puana ulaşması bekleniyor.

Fransa’nın önde gelen hisse senedi endeksi olan CAC 40, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı parasal karar öncesinde Çarşamba günü %0,67 artışla 7.149,64 puandan kapandı. Yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını %5,25-%5,5 aralığında değiştirmemesini ve bu yıl daha fazla faiz artırımına işaret etmemesini umuyor.

Otomotiv sektörü ve bankalar öne çıktı

Bireysel hisse senetleri arasında otomotiv sektörü dikkat çekti. Stellantis ve Renault, Avrupa Birliği’nde yeni otomobil tescillerinin Ağustos ayında %21 arttığını gösteren yeni verilerin ardından sırasıyla %3,1 ve %1,5 değer kazandı. Bu veri, otomotiv sektörünün küresel yarı iletken kıtlığına rağmen toparlanmaya devam ettiğini gösterdi.

Ayrıca, faize duyarlı emlak şirketi Unibail-Rodamco-Westfield ve banka Société Générale de %3,1 ve %3 oranında büyüme gösterdi. Bankalar, Fed’in faiz artırımına gitmesi durumunda kredi marjlarının artacağı beklentisiyle destek buldu.

Ubisoft yeni oyunuyla yükseldi

Video oyunu şirketi Ubisoft ise yeni çıkardığı bir oyunun olumlu eleştiriler almasının ardından %2,4 oranında yükseldi. Şirketin yeni oyunu Riders Republic, açık dünya spor oyunu olarak tanımlanıyor ve oyunculara kayak, bisiklet, snowboard gibi farklı aktiviteler sunuyor.

Air Liquide düşüş yaşadı

Aşağı yönde ise endüstriyel gaz şirketi Air Liquide %1,6 oranında düşüş yaşadı. Şirketin hisseleri, geçen hafta sonu Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletindeki bir fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle baskı altında kaldı. Patlamada en az 10 kişi hayatını kaybetti ve 19 kişi yaralandı.

Fransa Borsa Endeksi’nin tahmini

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Fransa Borsa Endeksi’nin (FR40) bu çeyreğin sonunda 7.186,97 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda ise 12 ay içinde 6640,94 seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

Bu tahminler, Fransa ekonomisinin koronavirüs salgınından kademeli olarak toparlanmasına rağmen bazı belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu yansıtıyor. Örneğin, enerji fiyatlarındaki artış enflasyon baskısını artırırken, yeni varyantların yayılması salgın önlemlerinin sıkılaştırılmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu