Ekonomi

CAC 40, tahvil piyasasındaki dalgalanma ve PMI verisiyle yatay seyretti

CAC 40 Çarşamba günü devlet tahvillerindeki son rotayı ve Avrupa ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendiren piyasaların etkisiyle yatay bir çizgi civarında kapandı. Ayrıca, yurt içi hizmet PMI sonucu piyasa hissiyatını baskıladı.

Fransa’nın önde gelen borsa endeksi CAC 40, Çarşamba günü 6.997 seviyesinde yatay bir çizgi civarında kapanarak son satışları korudu. Piyasalar, devlet tahvillerindeki son rotayı ve bunların Avrupa ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam etti. Ayrıca, hayal kırıklığı yaratan yurt içi hizmet PMI sonucu piyasa hissiyatını baskıladı.

Tahvil piyasasındaki dalgalanma endeksi etkiledi

Devlet tahvillerindeki faiz oranlarındaki artış, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alım programını azaltacağı beklentilerini artırdı. Bu da, borçlanma maliyetlerinin yükselmesi ve ekonomik toparlanmanın yavaşlaması riskini beraberinde getirdi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bankanın enflasyonun orta vadede hedefe ulaşmasını sağlamak için uygun miktarda parasal teşvik sağlamaya devam edeceğini söyledi. Ancak, piyasalar ECB’nin Aralık ayında yapacağı toplantıda tahvil alım programının geleceği konusunda ipuçları aramaya devam ediyor.

Hizmet PMI verisi hayal kırıklığı yarattı

Fransa’da hizmet sektörü faaliyetleri, Eylül ayında beklentilerin altında kaldı. IHS Markit tarafından yayınlanan hizmet PMI endeksi, Ağustos ayındaki 56,3 seviyesinden 55,1’e geriledi. Bu da, hizmet sektörünün büyüme hızının yavaşladığını gösterdi.

Anket katılımcıları, yeni varyantların yayılması ve personel eksikliğinin iş hacmini olumsuz etkilediğini belirtti. Ayrıca, girdi maliyetleri ve satış fiyatlarındaki artış da kar marjlarını baskı altına aldı.

Bireysel hisse senetleri arasında farklı performanslar gözlendi

CAC 40 endeksinde yer alan şirketler arasında farklı performanslar gözlendi. Petrol fiyatlarının gerilemesiyle enerji şirketi TotalEnergies %2,1 düşüşle en geride kalan hisse oldu. Petrol fiyatları, küresel talep görünümündeki belirsizlikler ve ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden salacağı ham petrol nedeniyle geriledi.

Bunun tersine, BT danışmanlık grubu Capegemini %2,3 artışla en iyi performansı gösteren şirket oldu. Capegemini, Sırp yarı iletken üreticisi HDL Design House’u açıklanmayan bir miktar karşılığında satın alacağını duyurdu. Bu satın alma, Capegemini’nin yarı iletken tasarım ve mühendislik alanındaki yetkinliğini güçlendirecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu