Ekonomi

Cem Avşar’dan Çiğ Süt Fiyatlarına Zam Talebi

Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Meclis’te yaptığı konuşmada çiğ süt fiyatlarının 14 TL’ye çıkarılması gerektiğini söyledi. Süt üreticilerinin maliyetlerinin arttığını, ancak Ulusal Süt Konseyi’nin fiyat belirlemede yetersiz kaldığını belirten Avşar, çiftçilerin zarar ettiğini ve damızlık hayvan kesimlerinin arttığını vurguladı.

Ne Dedi Cem Avşar?

Cem Avşar, Meclis’te yaptığı konuşmada çiğ süt fiyatlarının 14 TL’ye çıkarılması gerektiğini söyledi. Süt üreticilerinin maliyetlerinin arttığını, ancak Ulusal Süt Konseyi’nin fiyat belirlemede yetersiz kaldığını belirten Avşar, çiftçilerin zarar ettiğini ve damızlık hayvan kesimlerinin arttığını vurguladı. Avşar’ın konuşmasından satır başları şöyle:

  • Ulusal Süt Konseyi tarafından Ocak ayında çiğ sütün litre fiyatı 11 lira olarak belirlenmişken market fiyatı 18 liraydı. Bugün yükselen maliyetlerde hâlâ 11 liradan alınan süt marketlerde 25 liradan başlamaktadır.
  • Bu durum, külliyen zarar eden çiftçimizi çok büyük sıkıntılara sokmaktadır. Ayrıca, damızlık hayvan kesimleri de hızla artmaktadır.
  • Hâl böyleyken, Ulusal Süt Konseyi üreticiyi rahatlatacak bir adımı henüz atmamıştır.
  • Bu bağlamda, çiğ sütün fiyatının en kısa zamanda 14 lira olarak açıklanması, 50 kuruş desteklemenin artırılması ve Fiyat İstikrarı Komitesinin marifetiyle sanayicinin insafına bırakılan süt üreticisinin derhâl bu kıskaçtan çıkarılması gerekmektedir.

Nasıl Karşılandı Cem Avşar’ın Talebi?

Cem Avşar’ın talebi, hem süt üreticileri hem de tüketiciler tarafından olumlu karşılandı. Süt üreticileri, maliyetlerini karşılayamadıkları için zor durumda olduklarını, fiyat artışının kendilerine nefes aldıracağını söylediler. Tüketiciler ise, süt fiyatlarının marketlerde çok yüksek olduğunu, üreticinin alacağı zammın market fiyatlarını düşüreceğini umduklarını ifade ettiler.

Cem Avşar’ın Diğer Çalışmaları Neler?

Cem Avşar, Tekirdağ Milletvekili olarak seçildikten sonra, ilin sorunlarına duyarlı bir şekilde yaklaştı. Tekirdağ’ın tarım, sanayi, eğitim, sağlık, ulaşım ve turizm alanlarında gelişmesi için çalışmalar yaptı. DEVA Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı binasına yaptığı ziyarette, “Hem sizlerin geçmişte yaptığı çalışmalarla hem bizlerin emekleriyle burada çok büyük bir sinerji oluşturup ittifak ortağımızla beraber Tekirdağ’ın artık ilçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy, tarımından, sanayisine, eğitiminden, sağlığına kadar bütün sorunları hem buradan hem Ankara’dan çözebilecek kapıları aralayacağız inşallah.” dedi.

Kimdir Cem Avşar?

Cem Avşar, 1988 yılında İstanbul’da doğdu. Ailesi Malatyalıdır. Berlin ve Cambridge Anglia Ruskin Üniversitesi’nde ekonomi üzerine eğitim gördü. İnşaat ve turizm sektöründe çalıştı. Tekirdağ’ın Çerkezköy ve Çorlu bölgesinde yatırımlar yaptı. 2019’da Cem Vakfı genel başkanı oldu. 2020 yılında Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyelerinden biri oldu. Parti yönetiminde Başdanışmanlık ve Merkez Yönetim Kurulu’nda Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı görevlerini üstlendi. 2023 Türkiye genel seçimlerinde Tekirdağ ilinden Millet İttifakı kontenjanı dahilinde CHP listesinden 3. sıra milletvekili adayı oldu ve seçildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu