Gündem

CHP’de değişim süreci nasıl işleyecek? MYK toplantısı bugün

CHP’de MYK toplantısı bugün yapılıyor. Toplantının gündeminde il ve ilçe kongreleri, tüzük kurultayı, parti programı ve Kılıçdaroğlu’nun Erzincan gezisi var. CHP’nin değişim süreci nasıl işleyecek? İşte detaylar.

CHP’de değişim tartışmalarının yaşandığı bir dönemde, MYK toplantısı bugün genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılıyor. Toplantının gündeminde il ve ilçe kongreleri, tüzük kurultayı, parti programı ve Kılıçdaroğlu’nun Erzincan gezisi gibi önemli başlıklar bulunuyor.

İl ve ilçe kongreleri ve kurultay takvimi

CHP’de ilçe kongreleri devam ederken, ilk il kongresi 15 Ekim’de tamamlanacak. Bu tarihten sonra MYK ve Parti Meclisi (PM) toplanarak kurultay tarihini belirleyecek. Ancak bu tarihin çok geç olacağı ve yerel seçimlere hazırlık yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Bu nedenle, PM’nin ilk il kongresi tamamlanmadan, yani 15 Ekim’den önce toplanması ve en yakın tarihte kurultayın yapılması için karar alması bekleniyor. Kurultayın peş peşe yapılması da bir seçenek olarak değerlendiriliyor.

Tüzük kurultayı ve örgüt yapısı

CHP’de tüzük değişikliği de gündemde. Seçim sonuçlarının değerlendirilmesinde, örgütlerin yeterince çalışmadığı ve Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin köylere ulaşmadığı eleştirisi yapılıyor. Bu noktada, daha etkin ve verimli bir örgüt yapısı için formüller aranıyor.

Tüzük değişikliği için 1 milyon 300 bin üyeye soruldu. Üyelerin görüşleri alınarak bir taslak hazırlanacak. Tüzük kurultayının, genel başkan seçiminin yapılacağı kurultaydan önce yapılması planlanıyor. Zira, delegelerin tüzük değişikliğine karşı çıkabileceği endişesi var.

Parti programı ve politikalar

CHP’de parti programının da gözden geçirilmesi ve yeni bir program yazılması isteniyor. Özellikle seçim sürecinde sağ muhafazakar seçmeni hedef alan politikaların yerine, sosyal demokrat ve sol politikaların öne çıkarılması talep ediliyor.

Parti programı için de üyelere soruldu. Üyelerin önerileri değerlendirilecek ve yeni bir program oluşturulacak. CHP’nin önümüzdeki süreçte politikalarını nasıl belirleyeceği ve nasıl bir muhalefet yürüteceği merak ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun Erzincan gezisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimden sonra ilk kez Anadolu turuna Erzincan’dan başladı. Kılıçdaroğlu’na, Erzincan Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de eşlik etti. Kılıçdaroğlu, Erzincan’da çeşitli ziyaretlerde bulundu ve vatandaşlarla sohbet etti.

Kılıçdaroğlu’nun Erzincan gezisinin nedeni ve içeriği ise merak konusu oldu. Kılıçdaroğlu, Erzincan’da yaptığı açıklamada, “Erzincan’ı seçmemizin nedeni, burada bir değişim yaşandı. Burada bir sosyal demokrat belediye başkanı seçildi. Biz de bu değişimi yerinde görmek istedik” dedi.

Kılıçdaroğlu, Erzincan gezisinin ardından diğer illere de gidecek. CHP’nin Anadolu’ya yönelik stratejisi ve hedefleri de MYK toplantısında ele alınacak.

CHP’de değişim süreci nasıl işleyecek? MYK toplantısı bugün yapılıyor. Toplantının gündeminde il ve ilçe kongreleri, tüzük kurultayı, parti programı ve Kılıçdaroğlu’nun Erzincan gezisi var. CHP’nin değişim sürecinde neler yapacağı merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu