Gündem

CHP’de seçim sonrası hesaplaşma: Kim kimi suçluyor?

CHP’de seçim faturası, genel başkanlık yarışı ve ihale kıyakları. Özel, Kansalıcı’ya sert çıktı. Günaydın, akraba listelerine tepki gösterdi. Karabat’ın ihale kıyağı iddia edildi.

CHP’de 2023 seçimlerinde alınan yenilginin faturasını kimin ödeyeceği tartışması sürüyor. Bu kez CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, Parti Meclisi Üyesi Oğuz Kansalıcı’nın “Yemeği birlikte yedik, faturayı Kemal Bey ödesin diyorlar” sözlerine tepki gösterdi.

Özel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Seçimi kaybettik, bizden medet ummanlar. Sadece Kemal Bey’in değil, hepimizin payı var” dedi.

Özel, Kansalıcı’nın kendisini hedef alan ifadelerine de şöyle yanıt verdi: “Biz bu yemeği hep beraber yedik ama hesabı Sayın Kemal Bey ödesin diyen yok. Ama yemek yemek beğenmedim diyen biri parti yönetimindeki değişimcileri hedef alıp hesabı hepimiz ödeyelim dedi, diğeri biz yemek yiyemedik ki diye cevap verdi.”

Özel, CHP’de seçimin faturasını kimse üstlenmiyor ama bütün faturayı dönüp Sayın Kılıçdaroğlu’na kesmeye kalkarsak işi minbanından çıkarmış oluruz dedi.

Özel, “Burada tabii ki sorumluluk alınacak. Kim alacak? Önce Genel Başkan alacak elbette. Ondan sonra Parti Meclisi alacak, ondan sonra MYK alacak, ondan sonra il başkanları alacak, ondan sonra ilçe başkanları alacak” diye konuştu.

Günaydın’dan akraba kontenjanına eleştiri: Böyle yazılmaz

CHP’de değişim isteyenlerin parti yönetimine eleştirileri de devam ediyor. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, akraba eş dostla doldurulan delege listelerine tepki gösterdi.

Günaydın, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet Halk Partisi tırnaklarıyla değişmek zorundadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin delegesi kapıkulu değildir” dedi.

Günaydın, delege seçimlerinde liyakatin göz ardı edildiğini belirterek, “Birinin oğlu, öbürünün eniştesi, öbürünün halası, bilmem nesi… CHP’nin delegesi böyle yazılmaz. Ya bu nasıl bir iş arkadaş ya?” diye sordu.

Günaydın, delege listelerinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Bu listeleri kabul etmeyeceğiz. Bu listeleri değiştireceğiz. Bu listeleri değiştirmek için de mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Karabat’ın ihale kıyağı iddiası: Bir jest olarak yorumlandı

CHP’de seçim sonrası krizlerin gölgesinde kurultaya gitmeye hazırlanan CHP’de genel başkanlık koltuğuna talip olanların sayısı da artıyor. Eski CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, yakında adaylığını resmen ilan edebileceğinin sinyallerini verdi.

Atıcı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben bu partinin potansiyel genel başkan adayıyım. Bütün hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız” dedi.

Atıcı, CHP’nin değişime ihtiyacı olduğunu savunarak, “CHP’nin yeni bir vizyona, yeni bir misyona, yeni bir stratejiye ihtiyacı var. CHP’nin yeni bir genel başkana ihtiyacı var” diye konuştu.

Atıcı’nın adaylığına destek veren isimlerden biri de CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat oldu. Karabat, Atıcı’nın paylaşımını alıntılayarak, “Aytuğ Atıcı’nın genel başkan adaylığına destek veriyorum. CHP’yi iktidara taşıyacak lider Aytuğ Atıcı’dır” dedi.

Karabat’ın bu paylaşımı parti kulislerinde ilginç bir iddiayla gündeme geldi. Karabat’ın sahibi olduğu şirketin İETT’den bakım ve onarım ihalelerinden toplam 4.1 milyar lira kazandığı ortaya çıktı.

Karabat’ın şirketi olan Kardemir Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 2019-2023 yılları arasında İETT’den aldığı ihalelerin tutarı 4 milyar 100 milyon lira olarak belirlendi.

Karabat’ın Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 63-64 puanla yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçileceğini iddia eden bir anket sonucu paylaştığı da hatırlatıldı. O paylaşım parti kulislerinde Karabat’a verilen ihalenin karşılığı bir jest olarak yorumlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu