Gündem

CHP’li Çakırözer’den bayramda cezaevindeki siyasi tutuklulara ziyaret

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kurban Bayramı’nda cezaevinde bulunan siyasi tutukluları ziyaret etti. Çakırözer, Meclis’te yaptığı konuşmada, cezaevindeki gazeteciler, hak savunucuları, siyasetçiler ve seçilmiş milletvekili Can Atalay’ın özgürlüklerine kavuşması gerektiğini söyledi.

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Silivri Cezaevi’ne giderek, Gezi davası tutukluları Osman Kavala, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater ile görüştü. Çakırözer, bayramın ikinci gününde ise Marmara Cezaevi’nde seçilmiş milletvekili Can Atalay ile bir araya geldi.

Çakırözer, Meclis’te yaptığı konuşmada, cezaevindeki siyasi tutukluların durumuna dikkat çekti. Çakırözer, şunları söyledi:

“Bu bayrama buruk, bu bayrama haklı beklenti içinde giren yurttaşlarımız var. Kim onlar? Cezaevlerindeki düşünce suçluları, siyasi tutuklular. İfadesi, düşüncesi nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler, hak savunucuları, siyasetçiler ailelerinden, sevdiklerinden, en önemlisi de özgürlüklerinden mahrum, demir parmaklıklar ardında, zindanda geçirdi bu bayramı. Onlardan birisi seçilmiş milletvekili Can Atalay. 14 Mayıs’ta Hataylıların, bu milletin oylarıyla milletvekili seçildi, mazbatasını aldı ama hâlâ yemin edebilmiş değil. Büyük bir hak gaspı var ortada; gasbedilen, milletin iradesi. Zaten adalet, hukuk yok edilerek dört yüz otuz beş gündür Marmara Cezaevi’nde tutuluyor, bunun elli günü de milletvekili olarak seçilmesine rağmen millet iradesi yok sayılarak geçti. Kendisi mazbata aldı mı? Aldı. Burada Meclis Başkanı adayı oldu mu? Oldu. İnsan Hakları Komisyonumuza üye seçildi mi? Seçildi. Bugün o Komisyonun toplantısı vardı ama işte bir üyesi zindanda. Bayramda kendisiyle cezaevinde görüştüm, dedi ki: ‘Meclis İnsan Hakları Komisyonunun bir üyesi hukuksuz şekilde cezaevinde tutulurken toplanması başlı başına bir büyük hak ihlali değil midir?’ bunu sordu. Şimdi ben de o soruyu size yöneltiyorum, bunun adı haksızlık, hukuksuzluk değil de nedir değerli arkadaşlarım?”

Meclis Başkanına ve Yargıtaya çağrı

Çakırözer, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’a seslenerek, Can Atalay’ın bir an önce Meclis’e gelmesini sağlaması gerektiğini belirtti. Çakırözer, şöyle devam etti:

“Meclis Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş’a sesleniyorum: Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanının bundan daha önemli, daha öncelikli başka bir işi olabilir mi? Yargıtaya sesleniyorum: Adalet mülkün temeliyse, millet adına adalet dağıtıyorsanız millet iradesinin gasp edilmesine izin veremezsiniz, vermemelisiniz. Anayasa hükmü ortada, mahkemelerin benzer kararları ortada. O zaman, milletin vekili olan Can Atalay, bir gün dahi gecikmesizin bu yüce çatı altında görevine başlamalıdır.”

Gezi davası tutuklularına özgürlük istedi

Çakırözer, Gezi davası tutuklularının da haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğunu ifade etti. Çakırözer, şunları kaydetti:

“Değerli milletvekilleri, Gezi davası tutukluları yani Can Atalay’ın da yer aldığı davada Osman Kavala iki bin yetmiş üç gündür, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, Mine Özerden, Çiğdem Mater dört yüz otuz beş gündür cezaevinde, hepsi Türkiye’nin yetiştirdiği değerler. Tamamen içi boş bir iddianameye dayanarak Kavala ömür boyu, diğerleri ise on sekiz yıl hapiste çürütülmek isteniyor. Bu insanların hayatlarından aylarının, yıllarının çalınması vicdansızlıktır, adaletsizliktir, yazıktır. Ülkemizin yetiştirdiği en iyi şehir plancılarından Tayfun Kahraman içeride, en donanımlı mimarlardan Mücella Yapıcı içeride. İstanbul’da depremle mücadelede onların bilgisine, kılavuzluğuna ihtiyaç varken ne işleri var zindanda? Yazıktır. Bayramda görüştüğüm Tayfun Kahraman özgürlüğünü geri istiyor.

Yapılacak şey belli: Siyaset, saray bu davadan elini çekmeli, Yargıtayda bekleyen dosya bir an önce ve sadece hukuk merceğinden ele alınmalı, bugüne kadar verilen delilsiz, hukuksuz kararlar bozulmalı ve hayatları çalınan bu insanların özgürlüklerinin yolu artık, bir an önce açılmalıdır, açılmalıdır ki bir büyük ayıptan kurtulalım. Hangi ayıp? İşte, Osman Kavala iki bin yetmiş üç gündür cezaevinde. Her yeni güne sadece hukuk, sadece adalet arzusuyla uyanıyor. Hakkında kendi mahkemelerimizden 2 beraat, 2 tahliye kararı var, bunlara rağmen hâlâ tutuklu olduğu için de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden de yine, hak ihlali konusunda 2 karar var ama sarayda oturan birisi istiyor diye, Osman Kavala ve gezi davasında yargılanan aydınlarımız aylardır zindanda, o tek kişinin inadı yüzünden Türkiye Avrupa Konseyinde yaptırım uygulanacak ülke konumuna gelmiş durumda.”

Utku Çakırözer kimdir?

Utku Çakırözer (d. 24 Nisan 1970), Türk siyasetçi, gazeteci ve bilgisayar mühendisi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 25., 26. ve 27. dönem Eskişehir milletvekilidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu