Gündem

CHP’li vekil Erdoğan’ın uçak ve araç sayısını sordu, Cevdet Yılmaz’dan tek cümlelik yanıt

CHP’li vekil Aliye Kimisi Ersever, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaç uçağı ve aracı olduğunu sordu. Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz ise “hizmetin gerektirdiği kadar” yanıtını verdi. Ersever, tasarruf tedbirlerinin uygulanmadığını ve halkın vergi yükü altında ezildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Aliye Kimisi Ersever, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin denetlenmesini istedi. Ersever, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaç uçağı ve aracı olduğunu soru önergesiyle Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’a sordu. Yılmaz ise soruya “hizmetin gerektirdiği sayıda araçla yerine getirilmektedir” şeklinde tek cümlelik bir yanıt verdi.

Ersever: “Halkımızın vergisi ile alınan araçlar bunlar”

Ersever, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin şeffaf olmadığını ve halkın vergilerinin israf edildiğini belirtti. Ersever, “Bunlar halkımızın bizlerin vergisi ile alınan araçlar. Şimdi siz 13 uçakla uçun, ‘itibardan tasarruf olmaz’ deyin, ekonomik tablo nedeniyle vatandaşın vergi yükü artarken, emekli zammı, öğrenciler ücretsiz yemek beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuda da tasarruf genelgesi yayınladı ama hangi kurum neden ne kadar tasarruf etti bilinmiyor” dedi.

Ersever, bütün bakanlıklara önerge vererek tasarruf tedbirlerine nasıl uyum sağladıklarını, araç sayısında herhangi bir azaltma olup olmadığını sorduğunu ancak yanıt alamadığını da sözlerine ekledi.

Yılmaz: “Hizmetin gerektirdiği kadar”

Ersever’in soru önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz ise şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanlığı hizmetleri mevzuat hükümleri doğrultusunda tasarruf ilkelerine riayet edilerek hizmetin gerektirdiği sayıda araçla yerine getirilmektedir.”

Yani Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı’nın kaç uçağı ve aracı olduğunu açıklamadı. Sadece “gerektiği kadar” dedi.

Erdoğan’ın 8 uçağı var

Cumhurbaşkanlığı’nın kaç uçağı olduğu konusunda en son bilgi 2021 yılında eski Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay tarafından verilmişti. Oktay, o dönemde CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine yanıt olarak Cumhurbaşkanlığı’nın 8 uçağı olduğunu açıklamıştı.

Sayıştay raporlarına göre ise Cumhurbaşkanlığı’nın uçak harcamaları her yıl artıyor. 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın uçak harcamaları 1 milyar 48 milyon lirayı buldu. Bu da günlük yaklaşık 2,8 milyon lira anlamına geliyor.

Ersever: “Çiftçi mesleğini bıraktı, çocuklarımız okullarda aç”

Ersever, Cumhurbaşkanlığı’nın lüks harcamalarının halkın sırtına yük olduğunu vurguladı. Ersever, “Motorin oldu 40 lira, mazotu dolduramadıkları için çiftçi artık mesleğini bırakmak istiyor, çocuklarımız okullarda aç, bir ilaç bayılmaya başladılar. Tasarruflarımızı arttıracağız, israfın her türlüsüne karşı tedbirleri geliştirmeye devam edeceğiz diyor Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz.

Göreve geldiği günden bu yana kamuda tasarrufun altını çiziyor ama çalışanın, emeklinin, esnafın üzerindeki vergi yükleri artarken Cumhurbaşkanlığı bir tasarruf yaptı mı? Uçak, araç sayısında azalma var mı? Sorusuna yanıt vermiyor. Cumhurbaşkanlığı gibi bakanlıklardan da yanıt gelmedi. Birlikleri araçları görüyoruz, Cumhurbaşkanının harcamalarını görüyoruz. Bunlardan tasarruf edin. Neden çocuklarımızın bir öğün yemeğini tasarruf tedbiri uyguluyorsunuz? Yazık günah değil mi bu çocuklara?” diye konuştu.

Ersever, Türkiye’deki çiftçi sayısının son 20 yılda yarı yarıya düştüğünü ve 500 binin altına indiğini de söyledi. Ersever, “Çiftçi mesleğini bıraktı. Türkiye’deki çiftçi sayısı 500 binin altında. Düşünebiliyor musunuz? Neredeyse 90 milyonluk bir ülke, 500 bin kişi bıraktı ve son 20 yılda yarı yarıya düştü. Belki de daha fazla” dedi.

Ersever, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin denetlenmesi ve tasarruf tedbirlerinin uygulanması için mücadele etmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu