Dünya

Çin’de Soğuk Haddelenmiş Rulo Fiyatları Rekor Kırdı

Çin’in doğusunda, soğuk haddelenmiş rulo (CRC) fiyatları, yüksek hammadde maliyetleri, gayrimenkul sektörüne verilen destek ve ekonomik verilerin beklentileri aşması nedeniyle iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Soğuk haddelenmiş rulo, sıcak haddelenmiş sacın daha fazla işleme tabi tutulmasıyla elde edilen bir çelik ürünüdür. Oda sıcaklığında soğutulduktan sonra soğuk haddeleme tesislerinde işlenir. Otomotiv, mobilya, beyaz eşya, boru ve profil, panel radyatör, inşaat ve yapı malzemeleri, metal kalıplar gibi endüstrilerde yaygın olarak kullanılır.

Geçen hafta, Çin yapımı CRC’nin haftalık değerlendirme fiyatı ton başına 4.500 ila 4.530 yuan (yaklaşık 800.000 ila 809.053 won) kaydetti. Bu, Haziran ayından bu yana ton başına 4440 yuan’dan 4490 yuan’a (yaklaşık 792.984 won’dan 801.914 won’a) bir artış anlamına geliyor. Ayrıca neredeyse iki ayda rekor bir rakam.

Bu artışın arkasında, yüksek çelik üretimi hammadde fiyatları, Çin’in gayrimenkul sektörü için son mali desteği ve Haziran ayı için beklenenden iyi gelen Çin ekonomik verileri gibi faktörler yatıyor.

Çin Demir ve Çelik Birliği’nin verilerine göre, Çin’deki 21 büyük şehirde tüccarların elinde bulundurduğu soğuk rulo stoğu, 10 gün öncesine göre 20.000 ton (%1.7) artışla Haziran ayı sonunda 1.18 milyon tona ulaştı.

Baoshan Steel’in de aralarında bulunduğu önde gelen Çinli çelik üreticileri 10 Temmuz’da, Ağustos ayında yurt içi rezervasyonlar için soğuk rulo standart fiyatını bir önceki aya göre ton başına 100 yuan (17.856 won) artıracaklarını duyurdu.

Sektör içinden bir kaynak, “Yeni enerjili araç pazarının toparlanması ve yaz aylarında klima talebindeki artış nedeniyle, yassı çelik, özellikle soğuk sac talebi artıyor ve çelik üreticileri tekliflerini artırıyor.” dedi.

Çin ekonomisi1, nominal olarak dünyanın en büyük ikinci, satın alma gücü paritesi ile ise dünyanın en büyük ekonomisi konumunda bulunuyor. 1978 yılında yaptığı ekonomik reformlar sayesinde günümüze kadar yılda ortalama %10’luk hızlı bir ekonomik büyüme sergileyerek dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumuna ulaştı.

Soğuk haddelenmiş rulo, esas olarak sıcak haddelenmiş sac olup, daha fazla işleme tabi tutulmuştur. Çelik, oda sıcaklığında soğutulduktan sonra soğutma ve / veya sıcak haddeleme işleminin ardından soğuk haddeleme tesislerinde işlenir. Soğuk haddeleme işlemiyle farklı kalite ve ebatlarda saclar elde edilir.

İlgili Makaleler