google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc COVID-19 Aşılarını Bulmak Neden Zor? Sağlık Yetkilileri Aşı Yaptırmanın Tam Zamanı Olduğunu Söylüyor - haberbil.net
Sağlık

COVID-19 Aşılarını Bulmak Neden Zor? Sağlık Yetkilileri Aşı Yaptırmanın Tam Zamanı Olduğunu Söylüyor

Bu makale, güncellenmiş COVID-19 aşılarını bulmanın yetişkinler ve küçük çocuklar için ne kadar zor olduğunu, grip aşısı ve RSV aşısının önemini ve sağlık yetkililerinin tavsiyelerini anlatıyor.

Güncellenmiş COVID-19 aşılarını bulmak yetişkinler için biraz daha kolaylaşabilir ancak küçük çocuklar için hâlâ sinir bozucu derecede az bulunuyor. Sağlık yetkilileri perşembe günü çocuk aşılarının gönderilmeye başladığını söyledi ve çoğu kişiye sonbaharda grip aşısı yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’na göre, sigorta şirketlerinin erken engellerine ve diğer aksaklıklara rağmen onaylanmasından bu yana geçen iki hafta içinde yaklaşık 2 milyon Amerikalı yeni COVID-19 aşısını yaptırdı .

ABD ilk kez sonbahar ve kış sefaletine neden olan üç virüsle mücadele edecek aşılarla karşı karşıya. Ancak sağlık görevlileri aşı yorgunluğunun ve bunları elde etmedeki zorlukların çok fazla insanı gereksiz yere korumasız bırakacağından endişe ediyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri müdürü Dr. Mandy Cohen Perşembe günü “Onları kullanmamız gerekiyor” dedi. “Şu an tam zamanı.”

Grip aşısı ve güncellenmiş COVID-19 aşısı, 6 ay kadar küçük bebeklerden başlamak üzere hemen hemen herkese tavsiye ediliyor .

Ayrıca bu yıl, 60 yaş ve üzeri kişilere ve bazı hamile kadınlara RSV adı verilen başka bir korkutucu virüse karşı aşı yapılması öneriliyor . Bebekler için de solunum sinsityal virüsüne karşı koruma sağlayacak aşı benzeri bir ilacın önümüzdeki ay gelmesi bekleniyor .

Vanderbilt Üniversitesi ve Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Vakfı’ndan Dr. William Schaffner, “Bu aşılar, bu hastalıkların yol açtığı her enfeksiyonu tamamen önleme konusunda mükemmel olmayabilir, ancak şiddetli bir enfeksiyonu daha hafif bir enfeksiyona dönüştürüyorlar” dedi .

Güncellenmiş COVID-19 Aşısı Nasıl Çalışıyor?

Bu yılın aşısı, sürekli gelişen koronavirüsün daha yeni versiyonlarına karşı koruma sağlayacak şekilde güncelleniyor . Zaten yaz sonunda enfeksiyonlarda, hastaneye kaldırılmalarda ve ölümlerde bir sıçrama yaşandı . Ve şu ana kadar yeni aşı tarifinin şu anda dolaşımda olan varyantlarla iyi bir uyum sağladığı görülüyor .

İster aşıdan ister daha önceki bir enfeksiyondan olsun, COVID-19’a karşı koruma zamanla azalıyor ve çoğu Amerikalı yaklaşık bir yıldır aşı dozu yaptırmıyor . Daha önce hiç aşı yaptırmamış olsalar bile, 5 yaş ve üzeri herkesin bu sonbaharda yalnızca bir aşıya ihtiyacı olacak ; daha küçük çocukların ise aşı ve enfeksiyon geçmişine bağlı olarak ek dozlara ihtiyacı olabilir .

COVID-19 Aşılarını Bulmak Ne Kadar Zor?

Sunumun başlangıcı karmaşıktı. Bu sefer hükümet iğneleri bedava alıp dağıtmıyor. Artık eczaneler, doktor muayenehaneleri ve diğer hizmet sağlayıcılar kendi siparişlerini vermek zorunda kalıyordu ve bazen malzemelerin zamanında gelmemesi durumunda randevuları iptal ediyordu. Bazı insanlar sigorta şirketlerinin kendilerini karşılamak için gereken fatura kodlarını güncellemesini beklemek zorunda kaldı veya cebinden ödeme yapma riskini aldı .

Üreticiler Pfizer ve Moderna milyonlarca doz sevk etti ve arzın bol olduğunu söylüyor . Son günlerde, en azından 12 yaş ve üzeri kişiler için daha fazla randevu açılmaya başlandı . Çarşamba günü yapılan bir toplantıda sigorta şirketleri HHS Sekreteri Xavier Becerra’ya bazı hastaların aşılarını engelleyen evrak sorunlarını büyük ölçüde çözdüklerini söyledi .

Aşıların sigortalıya ağ içinde ücretsiz sağlanması gerekiyor . Sigortasız veya eksik sigortalı olanlar için CDC , belirli bölgelerde ücretsiz atış imkanı sağlamak amacıyla “köprü” programı adını verdiği programı açtı .

Ebeveynler Neden Küçük Çocuklar İçin COVID-19 Aşılarını Bulamaz?

CDC’den Cohen, ilk olarak yetişkin dozlarının sevk edildiğini söyledi. 12 yaş altı setin dozları sevkiyata başladı ve “tedarik doluyor” dedi .

Eczane zinciri CVS, 5 yaş ve üzeri için dozların geçen hafta ulaşmaya başladığını, ancak tedariklerin lokasyona göre değiştiğini, MinuteClinic lokasyonlarının ise önümüzdeki günlerde 18 aylıktan küçük bebekler için randevuların açılmasını beklediğini söyledi .

Amerikan Pediatri Akademisi, çocukların COVID-19’a karşı korunmasının önemli olduğunu vurguluyor. Çocuklarda COVID-19 vakalarının arttığını, hastaneye yatış oranlarının yükseldiğini ve nadir de olsa ölümlerin görüldüğünü belirtiyor . Ayrıca çocukların okula devam etmesinin, sosyal gelişimlerinin ve ruh sağlıklarının desteklenmesinin de aşılanmayla mümkün olacağını ifade ediyor .

Grip Aşısı Neden Önemli?

Grip aşısı, her yıl milyonlarca insanın grip nedeniyle hasta olmasını, on binlercesinin hastaneye kaldırılmasını ve binlercesinin ölmesini önlemeye yardımcı oluyor . Grip aşısı, gribe bağlı komplikasyon riski yüksek olan yaşlılar, hamileler, kronik hastalığı olanlar ve küçük çocuklar gibi gruplar için özellikle önemli.

Grip aşısı, gribe bağlı komplikasyon riski yüksek olan yaşlılar, hamileler, kronik hastalığı olanlar ve küçük çocuklar gibi gruplar için özellikle önemli. Ayrıca grip aşısı, COVID-19 ile birlikte grip enfeksiyonu yaşama olasılığı olan kişilerin sağlık sistemine yük olmasını da azaltabilir .

Grip aşısı, her yıl gribe neden olan virüslerin tahmin edilen türlerine göre hazırlanıyor. Bu yılın aşısı, geçen yılın aşısından farklı olarak iki yeni virüs suşunu içeriyor . Bu nedenle, geçen yıl grip aşısı yaptıranların bu yıl tekrar yaptırması gerekiyor .

Grip aşısı, genellikle ekim ve kasım aylarında yapılması öneriliyor. Ancak daha sonra da olsa grip aşısı yaptırmanın faydalı olabileceğini belirten uzmanlar var . Grip sezonu genellikle aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam ediyor .

RSV Aşısı Nedir ve Kimlere Öneriliyor?

RSV, solunum sinsityal virüsün kısaltmasıdır. Bu virüs, özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur . RSV enfeksiyonu, bronşiyolit veya zatürre gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir . RSV enfeksiyonu her yıl yaklaşık 58.000 çocuğun hastaneye kaldırılmasına ve 100 ila 500 arasında çocuğun ölümüne neden oluyor .

RSV aşısı, henüz piyasada bulunmuyor. Ancak bu yıl, 60 yaş ve üzeri kişilere ve bazı hamile kadınlara RSV’ye karşı koruma sağlayabilecek bir aşı adayının kullanılması öneriliyor . Bu aşı adayı, Novavax tarafından geliştirilen ve NVX-CoV2373 olarak adlandırılan bir COVID-19 aşı adayının modifiye edilmiş bir versiyonudur . Bu aşı adayı, hem COVID-19 hem de RSV’ye karşı antikor üretmeyi amaçlıyor .

Bebekler için ise RSV’ye karşı koruma sağlayacak bir ilaç olan Synagis’in önümüzdeki ay gelmesi bekleniyor . Synagis, RSV enfeksiyonunu önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olan bir antikor içerir . Synagis, prematüre doğan bebekler, kalp veya akciğer hastalığı olan bebekler veya bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler gibi RSV enfeksiyonu için riskli olan bebeklere verilir .

Sağlık Yetkilileri Aşı Yaptırmanın Tam Zamanı Olduğunu Neden Söylüyor?

Sağlık yetkilileri, sonbahar ve kış aylarında COVID-19, grip ve RSV gibi solunum yolu virüslerinin yayılma riskinin arttığını söylüyor . Bu virüslerin bir arada dolaşması, hem bireylerin hem de toplumun sağlığı için ciddi tehditler oluşturabilir .

Aşılar, bu virüslere karşı koruma sağlayarak enfeksiyonları önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir . Aşılar sayesinde hastalığa yakalanma veya hastaneye kaldırılma ihtimali azalır . Ayrıca aşılar, virüslerin mutasyona uğrayarak daha tehlikeli varyantlar haline gelmesini de engelleyebilir .

Sağlık yetkilileri, COVID-19 pandemisinin sona ermesi için aşılanmanın hayati önem taşıdığını vurguluyor . Aşılanma oranı ne kadar yüksek olursa, virüsün yayılması ve değişmesi o kadar zor olur . Aşılanma oranı düşük olan ülkelerde veya bölgelerde ise, virüs daha kolay bulaşabilir ve daha ölümcül olabilir .

Sağlık yetkilileri, aşı yaptırmanın hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için yapabileceğimiz en iyi şey olduğunu söylüyor . Aşı yaptırarak, hem kendi sağlığımızı hem de başkalarının sağlığını koruyabilir, hem de salgının sona ermesine katkıda bulunabiliriz .

 

Başa dön tuşu