Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: SİHA’mızı vuran ABD’yi unutmadık gereği yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’taki terör hedeflerine yönelik düzenlediği hava harekatında, bir Türk SİHA’sının ABD’nin F-16 savaş uçağı tarafından vurulmasıyla ilgili ilk kez konuştu ve gereği yapılacağını söyledi.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki terör hedeflerine yönelik düzenlediği hava harekatında, bir Türk silahlı insansız hava aracının (SİHA) ABD’nin F-16 savaş uçağı tarafından vurulmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez konuştu. Erdoğan, “Bu olay milli hafızamıza kaydedilmiştir ve vakti saati geldiğinde gereği muhakkak yapılacaktır” dedi.

Terörle mücadelede müttefiklik testi

Türkiye, terör örgütü PKK’nın Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki yuvalarını yok etmek için sınır ötesi operasyonlarını sürdürüyor. Ancak bu operasyonlarda Türkiye’yi yalnız bırakan ve terör örgütüne destek veren ABD ile müttefiklik ilişkisi sorgulanıyor.

Türkiye’ye ait bir SİHA, 4 Nisan 2023 tarihinde Suriye’nin kuzeyindeki YPG kontrolündeki petrol kuyuları ve elektrik santrallerine yönelik düzenlenen hava harekatında, ABD’nin F-16 savaş uçağı tarafından vurularak düşürüldü. Pentagon, SİHA’nın tehdit olarak algılandığını ve meşru müdafaa hakkını kullandıklarını iddia etti. Türk Dışişleri Bakanlığı ise olayın çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle yaşandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ekim 2023 tarihinde yaptığı konuşmada, SİHA’nın vurulmasıyla ilgili ilk kez değerlendirmede bulundu. Erdoğan, “Helikopterimiz düşürülür yabancılardan duyarız, SİHA’mız düşürülür onu da yabancılardan duyarız. Bu olay milli hafızamıza kaydedilmiştir ve vakti saati geldiğinde gereği muhakkak yapılacaktır” dedi.

Erdoğan, ABD’yi müttefik olarak nitelendirirken, Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise ABD’yi sert bir dille eleştirdi. Bahçeli, “ABD PKK/YPG siperinden insansız hava aracımıza resmen ateş açmıştır. Neyin meşruluğu neyin müdafaa hakkından bahsedildiği muammadır” dedi.

Muhalefet ise milli hafızaya mih gibi çakılan ve 4 Temmuz 2003 tarihinde Irak’ın Süleymaniye kentinde yaşanan çuval hadisesini de hatırlattı. “Askerlerimizin başına çuval geçirilirken müzik notası mı vereceğiz? diyenleri ve bu hadiseyi de asla unutmuş ve unutacak değiliz” diye konuştu.

Tezkere tartışması alevlendi

Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik sınır ötesi operasyonlarını meşrulaştıran tezkere ise Meclis gündemine geldi. Tezkere, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. CHP ise tezkereye karşı çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tezkereye karşı çıkma gerekçelerini şöyle açıkladı: “Yabancı asker istiyorsan evet de, milliyetçiyim diyorsan sen de hayır diyeceksin. Bu tezkere yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesine izin veriyor. Biz buna karşıyız.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli ise Kılıçdaroğlu’na sert tepki gösterdi. Bahçeli, “Terörden rahatsızsa partisi, teröre mesafeli ise odur budur diyorum, çıksınlar nerede durduklarını açıklasınlar. Partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi. Tezkereye evet diyeceğini söylüyorsun. Sana bir soru: Yabancı asker postalarının Türkiye Cumhuriyeti topraklarını çiğnemesi evet diyor musun, demiyor musun?” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelesinde müttefiklik ilişkilerinin sınandığı bir dönemde, siyasi partiler arasında da tezkere tartışması alevlendi. Türkiye’nin terör örgütlerine karşı verdiği mücadelede hangi ülkelerin yanında duracağı ve hangi ülkelerin karşısında olacağı ise merak konusu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu