Spor

Damian Lillard, Milwaukee Bucks’a Takaslandı

Damian Lillard, Portland’ın Milwaukee’de Giannis Antetokounmpo ile birlikte oynaması için takaslandığı anlaşma hakkında bilgisi olan bir kişinin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, bu anlaşma Trail Blazers’la 11 yıllık serisini sona erdiriyor.

Portland Trail Blazers’ın yıldız guardı Damian Lillard, Milwaukee Bucks’a takaslandı. Anlaşma hakkında bilgisi olan bir kişi, Çarşamba günü Associated Press’e isminin açıklanmaması koşuluyla konuştu.

Lillard, Portland’ın 11 yıllık serisini sona erdiren ve onun transfer isteğini çevreleyen üç aylık bir efsaneyi bitiren, Trail Blazers’tan Bucks’a giden yedi kez All-Star seçilen, o kadar elit bir oyuncu ki NBA’in 75. yıl dönümü takımına seçildi.

Anlaşma, Jrue Holiday’i Bucks’tan Portland’a, Deandre Ayton’u da Bucks’a gönderen üç takımlı bir anlaşmayla gerçekleşti. Phoenix Portland’a ve Blazers’tan Suns’a Jusuf Nurkic transfer edildi çünkü ilgili takımlardan hiçbiri anlaşmayı duyurmamıştı.

Tüm takaslarda olduğu gibi bu takas da NBA avukatları şartları inceleyip anlaşmayı onaylayana kadar sonuçlandırılamaz.

Lillard’ın Transfer İsteği

1 Temmuz’da Lillard’ın Trail Blazers’tan takas istediği öğrenildi; uzun süredir bir aday için oynama arzusu ve Portland’ın mevcut kadrosuyla pek şansının olmadığı göz önüne alındığında bu takası değerlendirdiği tahmin ediliyordu.

Miami’ye gitmek istiyordu ve bunu açıkça ifade etti. Portland bu isteği yerine getirmemeye karar verdi ve bunun yerine yeni sezona girerken Lillard ve Antetokounmpo’ya karşı inanılmaz derecede güçlü bir 1-2’lik yumruk atan Bucks oldu.

Mayıs 2022’de Lillard’dan Twitter’da play-off’lara ulaşmasına yardımcı olmak isteyeceği mevcut bir oyuncuyu seçmesi istendi. Tek kelimelik bir cevap verdi: “Giannis.”

Anlaşmanın Ayrıntıları

Anlaşmaya ayrıca şunlar da dahil: Nassir Little, Keon Johnson ve Grayson Allen Phoenix’e, Toumani Camara ise Portland’a gidiyor. İlgili kişi, ayrıca taslak sermayenin de dahil olacağını söyledi.

Ayton’u takaslamak, Devin Booker’ın artık Phoenix takımında 2021 NBA Finalleri’nde Milwaukee ile oynayan ve hâlâ Suns’ın kadrosunda yer alan tek oyuncu olduğu anlamına geliyor.

Bucks’ın Sezon Dışı Hareketleri

Takas, Bucks’ın Miami’ye ilk turdaki şaşırtıcı play-off mağlubiyetine yanıt olarak sezon dışı dramatik değişimini sürdürüyor.

Play-off mağlubiyetini koç Mike Budenholzer’ı kovup yerine son beş sezonu Toronto Raptors’ın asistanı olarak geçiren Adrian Griffin’i getirerek sürdürdüler. Şimdi iki kez All-Star tatilini yedi kez All-NBA seçimi olan Lillard’ı almak için takas ettiler.

Lillard’ın satın alınması, iki kez MVP seçilen Antetokounmpo’nun yaz boyunca The New York Times’a, Bucks’ın Milwaukee’de kalmak için uzun vadeli bir anlaşma imzalayıp imzalamayacağına karar vermeden önce Bucks’ın başka bir şampiyonluk kazanmaya ne kadar kararlı olduğunu görmek istediğini söylemesinin ardından geldi.

Antetokounmpo’nun sözleşmesi 2024-25 sezonu boyunca devam edecek ve 2025-26 için oyuncu opsiyonu bulunacak.

Lillard’ı Milwaukee’ye getirmek kesinlikle kararlılığın varlığını gösteriyor. Bu aynı zamanda yüksek skorlu guard’ı Bucks’ın Doğu Konferansı’ndaki en büyük rakiplerinden biri olan Miami’den de uzak tutuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu