Ekonomi

Demir cevheri fiyatları Eylül ayında beş ayın zirvesine çıktı

Demir cevheri fiyatları, Çin’in çelik üretimine yönelik talebinin güçlü kalacağı beklentisiyle Eylül ayında ton başına 125 dolara yükselerek beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu makalede demir cevheri piyasasındaki son gelişmeler ve fiyat tahminleri incelenmektedir.

Demir cevheri, Çin’in çelik üretimine yönelik talebinin kısa vadede güçlü kalacağı beklentisiyle Eylül ayında ton başına 125 dolara yükselerek beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, demir cevherinin %63,5 demir içeriğine sahip kargolarının Tianjin’de teslim edilmesi için belirlenen fiyattır.

Çin hükümetinin yakın gelecekte çelik üretimi kontrollerini zorunlu kılacağına dair artan beklentiler, tesislerin herhangi bir kısıtlamadan önce üretimi artırmasına ve demir cevheri girdilerine olan talebin artmasına neden oldu. Talep, altyapı faaliyetlerinin konut inşaatçıları için son zamanlarda yaşanan zorlukları telafi ettiği algısıyla daha da desteklendi. Bu durum, JPMorgan’ın demir cevheri madencilerine yönelik tavsiyesini yükseltmesine yol açtı.

Bu arada, hükümetin konut talebini canlandırmaya yönelik tedbirleri, yuan kredilerinde yeni bir artışı destekledi ve borç batağındaki müteahhitlerin inşaat sektöründeki düşüşünü yumuşattı. Bu da demir cevheri talebini olumlu etkiledi.

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, demir cevherinin bu çeyreğin sonunda 126,03 USD/MT seviyesinden işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay sonra 135,56 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu