google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Deprem sonrası çalışmalar Meclis gündeminde - haberbil.net
Gündem

Deprem sonrası çalışmalar Meclis gündeminde

Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, deprem sonrası yapılan çalışmalar hakkında Meclis’te konuştu. Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise deprem meselesinin siyasetüstü olduğunu söyledi.

Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen deprem sonrası yapılan çalışmalar hakkında Meclis’te bilgi verdi. Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise deprem meselesinin siyasetüstü olduğunu belirtti.

Malatya’da 130 bin bina ağır hasarlı

Tüfenkci, depremin asrın felaketi olduğunu ve devletin ilk günden itibaren depremzedelerin yaralarını sarmak için büyük bir dayanışma örneği gösterdiğini söyledi. Çadırlardan konteynerlere, oradan da kalıcı konutlara yerleştirilen depremzedeler için çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Tüfenkci, yıl sonuna kadar 184 bin kalıcı konutu teslim edeceklerini ifade etti.

Malatya’da 425 bin bağımsız bölüm olduğunu ve bunların 130 bininin ağır hasarlı olduğunu kaydeden Tüfenkci, “Bu, Malatya’nın ne kadar ağır bir depremle karşı karşıya kaldığını göstermesi noktasında önemli.” dedi.

Tüfenkci, ayrıca Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin gayretleriyle hiçbir vatandaşı susuz, elektriksiz ve doğal gassız bırakmadıklarını, altyapının bozulmasına rağmen bütün sistemleri açık tuttuklarını vurguladı.

Deprem meselesi siyasetüstü

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise söz alarak deprem meselesini siyasetüstü bir konu olarak gördüklerini ve acıların yarıştırılacağı bir alan olmadığını söyledi. Deprem meselesi üzerinden siyaset yapılacak bir alan da olmadığını belirten Yayman, “Kamuoyu bunu zaten takdir ediyor. Bir taraftan deprem turisti gibi gelip fotoğraf çekilip giden insanlar var, diğer taraftan da orada kalıcı konutlar için çabalayan insanlar var.” dedi.

Yayman, Hatay’da yapılan işlerle ilgili olarak da kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Hatay’da 60’a göre değil, 100’e göre hak sahipliği tespiti yapıldığını ve bunun da yüzde 90’ının tamamlandığını bildirdi. Yayman, Hatay’da 9 bin 500 kalıcı konut yapılacağını ve bunların da yüzde 70’inin bitirildiğini kaydetti.

Yayman, son olarak depremin herkes için bir ders olması gerektiğini ve Türkiye’nin depreme hazır olması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu