Ekonomi

Devletin kasasından otoyol ve köprüler için rekor ödeme!

Devletin otoyol ve köprüler için ödediği garanti ücreti, bir yılda %167 arttı. Dolar kurundaki artış, hazineye ek yük getirdi. Muhalefet, dolar bazlı ödemelerin TL’ye çevrilmesini ve hazine soygununun durdurulmasını istedi.

2023 yılının ilk yarısında, devletin otoyol ve köprüler için müteahhitlere ödediği garanti ücreti, geçen yılın aynı dönemine göre %167 artarak 23 milyar 768 milyon liraya ulaştı. Bu rakam, dolar kurundaki artış nedeniyle daha da yükselebilir. Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projelerin ‘tek kuruş harcanmadan’ yapıldığını iddia etmişti.

Türkiye’de kamu-özel işbirliği ile inşa edilen otoyol ve köprüler, vatandaşın cebinden çıkan paralarla ayakta duruyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün raporuna göre, bu yılın ilk altı ayında devletin kasasından garanti ödemeleri için 23 milyar 768 milyon lira çıktı. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 8 milyar 900 milyon lira idi. Yani bir yılda %167’lik bir artış yaşandı.

Bu artışın en büyük nedeni, garanti ödemelerinin dolar üzerinden yapılması. Seçimden bugüne dolar kurundaki artış %38 oldu ve bu da hazineye ek yük getirdi. 2022 bütçesinde hasta garantili hastane, geçiş garantili köprü, otoyol ve havalimanları için ayrılan bütçe 102 milyar liraydı. Bunun 53 milyar lirası otoyol ve köprüler için ayrılmıştı. Ancak bu rakamın yıl sonunda 128-130 milyar lira civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Muhalefet partileri ise bu duruma tepkili. CHP Grubu, kanun teklifi hazırlayarak, dolar bazlı ödemelerin TL bazına çevrilmesini ve hazine soygununun durdurulmasını istedi. CHP Grubu adına konuşan vekil, “Biz projeye karşı değiliz, biz burada oluşan ranta ve yolsuzluğa karşıyız. Bu projeler devlet bütçesinden yapılmış olsaydı çok daha hesaplı bir şekilde yapılabilecekti” dedi.

Ayrıca muhalefet, iktidarın tasarruf genelgesini de hatırlatarak eleştirdi. “7.500 lira alan emekliye tasarruf et diyorsunuz, 11.400 lira alan açlık sınırının altında ücret alan asker ücreti diye tasarruf et diyorsunuz ama siz yandaşlara buradan aktarılan milyarlarca doları o tarafa aktarıyorsunuz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu