Ekonomi

Dışarıda yemek yemenin maliyeti yüzde 90 arttı: İstanbul’da 4 kişilik yemek 552 lira

İstanbul’da dışarıda yemek fiyatları son bir yılda neredeyse ikiye katlandı. Tüketiciler ve esnaf zor durumda. Uzmanlar çözüm öneriyor.

İstanbul Ticaret Odası’nın hesaplamalarına göre, dışarıda yemek yemenin maliyeti bir yılda yüzde 91,6 artarak ortalama 138 liraya yükseldi. Tüketiciler ise bu ay KDV ve akaryakıt zamlarının etkisiyle daha da pahalılandığını söylüyor. Dar gelirli vatandaşlar dışarıda yemek yiyemiyor, çalışanlar ve öğrenciler ise daha az ve sağlıksız seçeneklere yöneliyor.

İstanbul’da dışarıda yemek yemenin maliyeti son bir yılda adeta uçtu. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hazırladığı “Dışarıda Yemek Yeme Maliyeti Endeksi”ne göre, Haziran 2022 ile Haziran 2023 arasında dışarıda yemek yemenin maliyeti yüzde 91,6 arttı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin dışarıda yemek yemesinin maliyeti Haziran ayında 552 lira oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 288 lira idi.

Tüketiciler ise bu ay KDV ve akaryakıt zamlarının etkisiyle dışarıda yemek fiyatlarının daha da arttığını belirtiyor. Cumartesi günü bir dürüm döner 100 gram 210 lira, ayranla beraber 240 lira ödediklerini söyleyen vatandaşlar, “Dışarıda çok pahalı olmayan bir restoranda bile yemek lüks oldu” diyor.

Dar gelirli vatandaşlar ise dışarıda yemek yiyemiyor. Artık iş yerinde yemek bulamayan çalışanlar da mecburen dışarıda yiyor. Onlar da yedikleri yemeğin miktarını azalttı. Öğrenciler ise en ucuz ama sağlıksız yemekleri tercih etmek zorunda kalıyor.

Restoran işletmecileri de zamlardan şikayetçi. Malzeme fiyatlarının sürekli arttığını, müşterilerin ise azaldığını söyleyen işletmeciler, “Haziran ayında kahvaltı tabağı 178 lira 80 kuruştu. Geçen yıl ne kadardı? Vallahi geçen ne bu sene arasında yaklaşık %100 fark var. Eskisi gibi masa doluluğumuz yok” diyor.

Dışarıda yemek fiyatlarının artmasının hem tüketicileri hem de esnafı olumsuz etkilediği görülüyor. Uzmanlar, enflasyonun kontrol altına alınması ve vergi indirimleri yapılması gerektiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu