google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Doğalgaz fiyatları rekor seviyede zamlandı! - haberbil.net
Genel

Doğalgaz fiyatları rekor seviyede zamlandı!

Avrupa doğal gaz fiyatları rekor kırdı. Avustralya’nın LNG arzını azaltma ihtimali ve enerji krizi endişeleri fiyatları yükseltti. Avustralya’nın gaz işindeki liderliği tehlikede mi? Bu makalede detayları okuyun.

Avrupa doğal gaz fiyatları, Avustralya’nın LNG arzını azaltma ihtimali üzerine panikleyen tüccarlar nedeniyle Çarşamba günü %30’dan fazla artarak rekor seviyeye ulaştı. Avrupa’nın önümüzdeki kış enerji kriziyle karşı karşıya kalabileceği endişeleri artarken, Avustralya’nın gaz işindeki liderliği de sorgulanmaya başladı.

Avrupa’da doğal gaz fiyatları neden yükseldi?

Avrupa kriteri TFF, Çarşamba gün içi ticarette megavat saat başına 42 €’ya kadar yükseldi, bir önceki güne göre %35 artış ve Haziran ortasından bu yana en yüksek noktası. Bu fiyat artışının arkasında, dünyanın önde gelen LNG tedarikçilerinden biri olan Avustralya’nın LNG arzını azaltabileceği yönündeki haberler yatıyor.

Reuters’a göre, Avustralya LNG ihracatçısı Woodside Petroleum, ülkenin en büyük LNG projesi olan North West Shelf’te üretimi durdurduğunu duyurdu. Bu proje, Avustralya’nın toplam LNG ihracatının yaklaşık %40’ını sağlıyor. Woodside, üretimin ne zaman yeniden başlayacağına dair bir tahminde bulunmadı.

Bu haber, Avrupa’da zaten sıkışık olan doğal gaz piyasasında şok etkisi yarattı. Avrupa, Rusya’nın doğal gaz ithalatının kesintiye uğramasını telafi edecek kadar uzun vadeli LNG sözleşmeleri sağlamada başarısız oldu. Bu da Avrupa’yı spot piyasalardan daha fazla alım yapmak zorunda bıraktı ve bunun da fiyatları yukarı çekmesi muhtemel oldu.

Emtia analistleri, ani sıçramanın muhtemelen bazı tüccarların arzın sıkılaştığına dair haberler üzerine açık pozisyonlarını kapatmak için acele etmesinden kaynaklandığını söylediler. Danışman Morten Frisch daha önce “Avrupa’daki yeşil lobi, politikacıları yanlış bir şekilde, hidrojenin 2030 yılına kadar bir enerji taşıyıcısı olarak doğal gazın yerini büyük ölçüde alabileceğine ikna etmeyi başardığından, Avrupa spot ve kısa vadeli LNG alımlarına çok fazla bağımlı hale geldi.” Reuters’e söyledi.

Avustralya’nın gaz işindeki liderliği tehlikede mi?

Geçen yıl Avustralya, yeni bir dünya rekoru olan 63 milyar $ değerinde 82.0 milyon ton (Mt) LNG sevkıyatıyla dünyanın lider LNG ihracatçısı oldu. Bu rakam, Katar’ın 81,2 Mt ve ABD’nin 79,1 Mt ihracatını geride bıraktı. Ancak bazı gaz uzmanları, Avustralya’nın gaz işindeki liderliğini yakında kaybedebileceğini iddia ettiler.

Avustralya’nın gaz işindeki zorlukları arasında, ömürlerinin sonuna yaklaşan önemli eski gaz sahalarına rağmen rezervlerin tamamen yenilenmemesi, artan iç talep ve daha fazla düzenleyici inceleme sayılabilir. Ayrıca, Avustralya LNG projeleri, yüksek maliyetler, gecikmeler ve teknik sorunlar nedeniyle rekabet gücünü kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Avustralya’nın Batı Avustralya, Queensland ve Kuzey Bölgesi’nde toplam kapasitesi yıllık 88,6 milyon ton (Mtpa) olan 10 faal LNG projesi vardır. Şu anda yapım aşamasında olan Pluto Train 2 projesi, 2026’da faaliyete geçtiğinde toplam kapasiteyi 93,6 Mtpa’ya (126 Bcm) çıkaracak. Avustralya LNG projeleri iyi bir güvenilirlik geçmişine sahip (2022’de isim levhası kapasitesinin %93’üne ulaştı).

Ancak bu projelerin çoğu, 2030’larda üretimlerinin zirvesine ulaşacak ve ardından düşüşe geçecek. Bu da Avustralya’nın yeni LNG projelerine veya mevcut projelerin genişletilmesine ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. Ancak bu projelerin hayata geçirilmesi için yatırımcıların güvenini kazanmak ve düzenleyici engelleri aşmak gerekiyor.

Sonuç

Avrupa doğal gaz fiyatları, Avustralya’nın LNG arzını azaltma ihtimali üzerine panikleyen tüccarlar nedeniyle Çarşamba günü %30’dan fazla artarak rekor seviyeye ulaştı. Avrupa’nın önümüzdeki kış enerji kriziyle karşı karşıya kalabileceği endişeleri artarken, Avustralya’nın gaz işindeki liderliği de sorgulanmaya başladı. Avustralya’nın gaz işindeki zorlukları arasında, ömürlerinin sonuna yaklaşan önemli eski gaz sahalarına rağmen rezervlerin tamamen yenilenmemesi, artan iç talep ve daha fazla düzenleyici inceleme sayılabilir. Avustralya’nın yeni LNG projelerine veya mevcut projelerin genişletilmesine ihtiyaç duyacağı ancak bunun için yatırımcıların güvenini kazanmak ve düzenleyici engelleri aşmak gerektiği belirtildi.

Başa dön tuşu