Ekonomi

Dolar, İşsizlik Başvurularıyla Yükseliyor, İstihdam Raporu Bekleniyor

Dolar endeksi, işsizlik başvurularının beklentilerin altında gelmesiyle Kasım ayında gördüğü en yüksek seviyeye yaklaştı. Yatırımcılar şimdi Cuma günü açıklanacak olan istihdam raporunu bekliyor.

Dolar endeksi, Perşembe günü erken saatlerde yaşadığı kayıpları telafi etti ve işsizlik başvurularının beklentilerin altında gelmesiyle Kasım ayında gördüğü en yüksek seviyeye yaklaştı. ABD işgücü piyasasının güçlü kaldığına işaret eden veriler, yatırımcıların yarın açıklanacak olan kritik istihdam raporunu beklemelerine rağmen doların talebini artırdı.

Dolar endeksi, 106,7 seviyesinden 107,1’e kadar yükseldi ve son bir ayın en yüksek seviyesine yaklaştı. Dolar, euro ve yen karşısında hafif geriledi, ancak Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları karşısında değer kazandı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, ilk işsizlik başvuruları geçen hafta 199 bine geriledi ve 210 bin olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Bu, ilk işsizlik başvurularının Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye indiği anlamına geliyor. Devam eden işsizlik başvuruları ise 1,77 milyona gerileyerek 1,8 milyon olan tahminlerin altında kaldı.

İşsizlik başvurularındaki düşüş, ABD işgücü piyasasının pandemi sonrası toparlanmasının devam ettiğini gösteriyor. Ancak bu hafta açıklanan diğer ekonomik veriler karışık bir tablo çizdi. ABD imalat sektörü PMI endeksi Kasım ayında 58,4’e gerileyerek beklentilerin altında kaldı. ABD hizmet sektörü PMI endeksi ise 58,7’ye yükselerek beklentilerin üzerinde geldi.

Yatırımcılar şimdi Cuma günü açıklanacak olan istihdam raporuna odaklandı. Piyasa beklentisi, ABD ekonomisinin Kasım ayında 550 bin yeni iş yarattığı ve işsizlik oranının %4,5’e gerilediği yönünde. Bu rapor, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alım programını ne zaman azaltmaya başlayacağına ilişkin ipuçları verebilir.

Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günü yaptığı konuşmada, Fed’in varlık alım programını azaltmaya başlamak için uygun zamanın yaklaştığını söyledi. Powell, enflasyonun geçici olduğunu ancak daha uzun sürebileceğini de belirtti. Fed’in Aralık ayındaki toplantısında varlık alım programını azaltmaya başlaması bekleniyor.

Doların güçlenmesi, ABD ekonomisinin yüksek faiz oranlarına hazır olduğunu gösteriyor. Fed’in faiz artırımına ne zaman başlayacağı ise belirsizliğini koruyor. Bazı analistler Fed’in 2022 yılında faiz artırabileceğini öngörürken, bazıları ise 2023’ü işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu