google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Ekonomik kayıpların telafisi için getirilen torba kanun teklifine itiraz - haberbil.net
Genel

Ekonomik kayıpların telafisi için getirilen torba kanun teklifine itiraz

Mersin Milletvekili Gülcan Kış, depremin vurduğu illerde sanayi alanları, iş yerleri ve organize sanayi bölgelerinin ciddi hasar aldığını belirterek, depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpların telafisi için getirilen torba kanun teklifine itiraz etti.

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, depremin vurduğu illerde sanayi alanları, iş yerleri ve organize sanayi bölgelerinin ciddi hasar aldığını, üretimin tamamen durduğunu söyledi. Kış, Mersin’in depremi en yakından yaşayan ve depremzedelere kucak açan bir şehir olduğunu vurguladı.

Kış, deprem bölgesindeki sanayi ve iş yerlerinin durumuyla sınırlı olarak, 4562 sayılı OSB Kanunu’na geçici madde ilave edilen torba kanun teklifine eleştirilerde bulundu. Kış, teklifle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sanayi alanı tespitinde ve imar alanı planı hazırlığında hızlı karar alınması yetkisi tanındığını, bu yerlerin Cumhurbaşkanı kararıyla sanayi alanı ilan edileceğini ifade etti.

Kış, “Bu düzenlemeyle -imar planlarının askıya çıkarılmaması, yurttaşlara ve kamuoyuna bildirilmemesi, itiraz süreçlerinin işletilmemesi düzenlemeleriyle- acil durum gerekçesiyle yapım süreçleri denetimden ve yargıdan kaçırılmaya çalışılmakta, denetimsiz hâle getirilmektedir. Fay hattına yakın olabilecek ova ve meralarda, acele bir şekilde, hızlıca, hiçbir bilimsel görüşü, muhalif görüşü dikkate almadan tesisler oluşturulacaktır.” dedi.

Kış, teklifin bu maddesindeki düzenlemenin depremzede iş insanına aslında yeni bir borç vaadi olduğunu da belirtti. Kış, “İş yeri ve konutta kredi desteği koşulları ne olursa olsun yeni bir borç anlamına gelmektedir.” diye konuştu.

Gülcan Kış Kimdir?

Gülcan Kış, 1972 yılında Malatya’da doğdu. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Aile şirketi olan Derya Şirketler Grubu’nda inşaat, yapı malzemeleri, otomotiv, sigorta, gıda ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösterdi.

1994-2001 yılları arasında İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Girişimci İş Kadınları Derneği’nin (GİŞKAD) kurucu üyesi oldu. Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’nun (ÇUKUROVA SİFED) yönetim kurulu üyesi ve disiplin kurulu üyesi olarak çalıştı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi oldu.

2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde CHP Yenişehir Belediye Meclis Üyesi seçildi. 2019 yerel seçimlerinde ise CHP Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyesi, Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve Belediye Başkan Vekili olarak görev yaptı.

2023 genel seçimlerinde CHP Mersin 2. sıra milletvekili adayı olarak listeye girdi.

Başa dön tuşu