google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Emekli Maaşlarına Yapılacak Olan Ocak Zam Oranları Ne Kadar - haberbil.net
Ekonomi

Emekli Maaşlarına Yapılacak Olan Ocak Zam Oranları Ne Kadar

Türkiye'de emekli maaşı zamları ve enflasyonun etkileri merak konusu. Son beş ayda yükselen enflasyon, emekli maaşlarına nasıl yansıyacak.

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon emekli, emekli maaşlarındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. TÜİK tarafından açıklanan son resmi enflasyon verilerine göre kasım itibarıyla son beş ayda enflasyon yüzde 34 seviyesine ulaştı. Şimdi ise gözler aralık enflasyon rakamlarına çevrildi ve bu veri, yeni yılın emekli maaşı zamlarını belirleyecek.

Emekli maaşı zamları, kök aylıklar üzerinden hesaplanıyor. Yani, gelen zam 7 bin 500 lira üzerinden yapılacak. Ancak son altı aylık enflasyon oranı da hesaplamada büyük bir rol oynuyor. Temmuz’dan kasım’a kadar olan 5 aylık enflasyon yüzde 33.66 olarak gerçekleşti. Bu veri, ocak ayı zammının belirlenmesinde etkili olacak.

Beklentilere göre, ocak ayı zammı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 39.59 olabilir. Bu durumda, en düşük emekli maaşı 7.500 lira seviyesinde olan bir emekli, yeni zamla ile aylık olarak 10.469 lira almaya başlayacak.

Ancak bu zamların yaşanmasıyla birlikte en düşük emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas daha da açılacak. Türk-İş’in verilerine göre, kasımda açlık sınırı olarak belirlenen rakam 18.239 lira seviyesindeydi ve birçok emekli bu sınırın altında yaşamak zorunda kalacak.

Emekli maaşı zamları için enflasyon belirleyici bir faktör oluştururken, finansal kurumların beklentileri de dikkate alınıyor. 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67.19 seviyesinde. Bu beklenti, yılın ikinci yarısında yüzde 39.59’luk bir enflasyon artışı öngörüyor. Bu nedenle, ocak ayı zammının SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 39.59, diğer emekli grupları için ise yüzde 51.44 olması tahmin ediliyor.

Ancak en düşük emekli maaşını alan birçok kişi için bu zamlar yeterli olmayabilir. Şu anda 5 aylık enflasyon oranı yüzde 33.66 olarak hesaplanıyor ve bu da emeklilere bir miktar artış getiriyor. Ancak kök aylıklar üzerinden yapılan hesaplamalar, bazı emeklilerin düşük zam veya sıfır zam alabileceğini gösteriyor.

Emekli maaşlarının geleceği, aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla daha net bir şekilde belirlenecek. Hazine tarafından sağlanan destekle maaşları 7.500 liraya tamamlanan emekliler, kök aylıklarına sahip olanlarla birlikte toplamda 11 milyon vatandaşın sıfır veya çok düşük zam oranlarıyla karşı karşıya kalabileceği bir döneme girebilir.

Sonuç olarak, Türkiye’deki emekli maaşlarına yapılan zamlar, birçok emeklinin yaşam standartlarını belirleyen önemli bir faktör haline gelmiştir. Beklentiler ve enflasyon oranları, emekliler için maaşlarının ne kadar artacağını belirlemekte kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, emekli maaşlarındaki gelişmeler, birçok vatandaş için büyük bir önem taşımaktadı Türkiye’de emekli maaşı zamları ve enflasyonun etkileri merak konusu. Son beş ayda yükselen enflasyon, emekli maaşlarına nasıl yansıyacak?

Başa dön tuşu