google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Emeklilere Kredi Vaadiyle Dolandırıcılık: 14 Şüpheli Gözaltına Alındı - haberbil.net
Yerel Haberler

Emeklilere Kredi Vaadiyle Dolandırıcılık: 14 Şüpheli Gözaltına Alındı

Manisa'nın Salihli ilçesi merkezli yürütülen operasyonlarda, emeklilere kredi vaadiyle dolandırıcılık yapan bir suç örgütü çökertildi. 6 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı baskınlarda 14 şüpheli gözaltına alınırken, 8 kişi tutuklandı.

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’nün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, emeklileri hedef alan ve kredi vaadiyle dolandırıcılık yaparak büyük miktarda gelir elde eden bir suç örgütüne yönelik geniş çaplı bir operasyon düzenledi. Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda, Salihli başta olmak üzere İzmir, Balıkesir, Aydın, Sakarya ve Antalya’da dün öğle saatlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarla, örgütün finansal yapılanması çökertildi.

Gözaltına Alınanlar ve Tutuklamalar

Operasyonda, emeklilere kredi verme vaadiyle güvenlerini kazanan ve ardından nitelikli dolandırıcılık yöntemleriyle mağdur eden 14 şüpheli gözaltına alındı. İfadeleri alınan şüphelilerden 6’sı adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, örgüt lideri A.K. (35) ve üst düzey yöneticileri S.Z. (34), S.S. (31) ile diğer önemli örgüt üyeleri A.K. (42), A.Ç. (36), B.E. (64), M.K. (52), U.Y. (47) tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Suç Örgütünün Yöntemleri

Dolandırıcılık şeması, emeklileri kredi çekebilecekleri yönünde ikna etmek ve onlardan çeşitli bahanelerle yüksek miktarlarda para almak üzerine kurulmuş. Mağdurlar, vaat edilen kredilerin çıkacağına inandırılarak ön ödemeler yapmaya yönlendirilmiş. Ancak krediler hiçbir zaman verilmedi ve toplanan paralar örgüt tarafından çeşitli kanallar aracılığıyla aklanmış.

Toplumda Yankıları ve Önlemler

Bu operasyon, emeklilere yönelik dolandırıcılık faaliyetlerine karşı ciddi bir uyarı niteliği taşıyor. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ve ilgili yargı organları, benzer suç örgütlerine yönelik operasyonları artırmaya ve halkı bu tür dolandırıcılıklara karşı bilinçlendirmeye devam edeceğini belirtti.

Bu olay, emekli vatandaşlarımızın finansal güvenliğini tehdit eden ve toplumda güven sorunu yaratan önemli bir suç tipini ortaya çıkarıyor. Vatandaşlarımızın, kredi vaadiyle dolandırıcılık gibi vaatler karşısında daha dikkatli olmaları ve resmi kanallar haricindeki tekliflere şüpheyle yaklaşmaları gerekmektedir.

Başa dön tuşu