Gündem

Emeklilerin gözü 1 Ekim’e çevrildi! Torba teklifinde emekliler için neler var?

Emeklilerin gözü 1 Ekim'e çevrildi zira meclisin ilk açılış gününde tüm emeklileri ilgilendiren torba yasası teklifi gelecek. Peki, bu torba teklifinde emekliler için neler var? Gazeteci Altan Sancar açıkladı. 

Yerel seçimlere yaklaşırken siyasi partilerin gündemi, emeklilerin beklentileri ve Mehmet Şimşek yönetimindeki ekonomi hakkında Gazeteci Altan Sancar ile konuştuk. Sancar, Deva Partisi’nin tüzük kurultayını, meclisin açılmasıyla birlikte emekli maaşlarının artırılmasının olasılığını ve Mehmet Şimşek’in ekonomik politikalarını değerlendirdi.

Sancar, emeklilerin maaşlarının artırılması konusunda iktidarın tutumunu eleştirerek, “Emekliler aylardır bekliyor. Aylardır bu düzenlemenin gerçekleştirilmesini bekliyor. Aylardır insanlar 7.500 lirayla geçinmeye çalışıyorlar. Geçinmek mümkün değil tabii ki. Zaten en asgari bir market alışverişinin bile 2.000 lira dolaylarında olduğu iki kişilik bir aile için, hele ki bir de çocuk okutuyorsanız, kirada yaşıyorsanız, ek işte çalışmadan duramayacağınız bir atmosferde emekli hala bekleyin diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Sancar, emekli maaşlarının artırılmasının meclisin açılmasıyla birlikte gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Ben açıkçası meclis açıldıktan sonra şu aşamada Mehmet Şimşek yönetiminde bir ekonomi varken bunun o kadar da hızlı olacağını düşünmüyorum.

Çünkü Mehmet Şimşek biliyoruz ki buna çok sıcak bakmıyor. Ve bu nedenle emekli maaşlarının gündeme gelmesi biraz zaman alabilir. Hatta benim tahminim o ki iktidar bunu biraz daha zamana yayarak yeni yıla doğru aktarmaya çalışacaktır ki hem buradan hazineden çıkışların daha da azaltılmasını sağlayıp hem de yeni yıla biraz da seçime yaklaşmışken böyle bir atmosferde girmeyi tercih edebilecektir.”

Mehmet Şimşek Yönetimindeki Ekonomi

Sancar, Mehmet Şimşek yönetimindeki ekonominin performansını değerlendirerek, “Mehmet Şimşek, ekonomide bir istikrar sağlamaya çalışıyor. Ama bu istikrarın bedelini kim ödüyor? Tabii ki emekliler, işçiler, memurlar, esnaf, çiftçi, yani toplumun büyük çoğunluğu.

Mehmet Şimşek’in ekonomik politikaları, aslında bir daralma politikasıdır. Harcamaları kısarak, vergileri artırarak, faizleri yükselterek, enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Ama bu politikaların sonucunda ne oluyor? Büyüme yavaşlıyor, işsizlik artıyor, yoksulluk çoğalıyor, gelir dağılımı bozuluyor. Mehmet Şimşek’in ekonomik politikaları, aslında toplumsal adaleti yok eden politikalardır.” diye konuştu.

Sancar, Mehmet Şimşek’in ekonomik politikalarının yerel seçimlere nasıl yansıyacağı sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Mehmet Şimşek’in ekonomik politikaları, yerel seçimlerde iktidarın oy kaybetmesine neden olacaktır. Çünkü insanlar artık geçinemiyorlar. Artık hayat pahalılığına dayanamıyorlar.

Artık borç batağına saplanmış durumdalar. Artık gelecekten umutlarını kesmiş durumdalar. Bu nedenle insanlar yerel seçimlerde iktidara bir mesaj vermek isteyeceklerdir. Ve bu mesaj da şu olacaktır: Biz artık bu ekonomik politikalara tahammül edemiyoruz. Biz artık bu ekonomik yönetimi istemiyoruz. Biz artık değişim istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu