Ekonomi

Enflasyon can yakıyor: Emekliler, asgari ücretliler ve çalışanlar isyan ediyor

Temmuz ayı enflasyon rakamları hayat pahalılığının boyutunu ortaya koydu. Emekliler, asgari ücretliler ve çalışanlar maaşlarının eridiğini, alım güçlerinin düştüğünü söylüyor. Parası olanlar ise döviz, altın ve faizden kazanmaya devam ediyor.

Temmuz ayında enflasyon yüzde 9,49 ile çift haneye yaklaşırken, yıllık enflasyon yüzde 47,83 ile rekor seviyeye ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlar, hayat pahalılığının geldiği noktayı gözler önüne serdi.

En çok da en düşük emekli maaşını alanlar mağdur oldu. Yılbaşından bu yana gelirleri değişmedi, alım güçleri düştü. Asgari ücretle memur ve özel sektör çalışanları da daha ara zamlarını alamadan maaşları eridi.

Parası olanlar ise döviz, altın ve faize yönelerek paralarına para kattı.

Emekliler: “Böyle bir ızdırapla yaşıyoruz”

Emekli Hacı Gürler, 7 bin 500 lira emekli maaşıyla geçinmeye çalıştığını söylüyor. Kirası 6 bin lira olan Gürler, ek iş yapmak zorunda kalıyor.

“Emeklinin durumu çok kötü, çok kötü. Nasıl tarif edeyim ben? 7 bin 500 lira ile geçirme şansım hiç yok. Ek işler yapmaya çalışıyoruz, onda kendimizi idare etmeye çalışıyoruz” diyor.

Gürler gibi durumu olan birçok emekli var. Hayat pahalılığı altında her geçen gün daha çok eziliyorlar. Özellikle de yüzde 25’lik zammı zaten çok düşük olan kök maaşlarında hissetmeyen, yılbaşından bu yana 7 bin 500 lira ile geçinmek zorunda olan emekliler.

Enflasyon karşısında gelirleri günden güne eriyen emekliler, bu ülkede 9 milyon insan böyle bir ızdırapla yaşıyor.

“Yoksul olan kısımları işte emeklileri biraz gözden çıkardılar. Tercihleri başka yere oldu. Bütçedeki planlamada kökten zaten hesaplanıyor bizim maaşımız” diye konuşuyor emekli Ahmet Özdemir.

Dolar ve altın karşısında eriyen maaşlar

Emeklilerin maaşları dolar gibi altın karşısında da eridi. Ocak ayında maaşıyla 7 grama yakın altın alan emekli, bugün 3 gram daha az altına alabiliyor. Kaybı da 4 bin 250 lira.

Ocak ayında 7 bin 500 lira ile 400 dolar alınabiliyorken, bugün 7 bin 500 liranın dolar karşılığı 275 dolar. Aradaki fark 125 dolar. Yani bugünün dolar kuru ile kayıp 3 bin 400 lira.

“Dolar gibi altın hesabına göre gelmeden gidiyoruz. 400 lira pazar çantası dolu dolu mu? Bak bakalım var mı içinde ne var? Şu an bomboş, boş. Eskiden tane ile alana gülüyorduk, gülünecek duruma düştük” diyor emekli Ayşe Yılmaz.

Parası olan kazanıyor

Ocak ayında yatırım için bir milyonuyla 917 gram altın alan bir kişinin 7 aylık karı 560 bin lira. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Haziran ayı 2023 verilerine göre de mevduat hesabında 1 milyon liradan fazla parası olanların sayısı da, hesaplarındaki para da arttı.

Yani parası olan kazandı. Günden güne kaybeden emekli ise yetkililerden hak ettikleri maaş zamlarını istiyor.

“Ben buna bütün yetkililere söylüyorum, yaptıkları çok büyük ayıp. Emeklinin durumu şu anda içler acısı” diyor emekli Mehmet Akın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu