google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Enver Aysever: Yavuz Bingöl Gezi’de Dümeni Kırarken Tereddütteydi - haberbil.net
Genel

Enver Aysever: Yavuz Bingöl Gezi’de Dümeni Kırarken Tereddütteydi

Enver Aysever, Yavuz Bingöl’ün Gezi Parkı olayları sırasında nasıl Erdoğan’ın yanına geçtiğini ve bunun sonuçlarını anlattı. Aysever, Bingöl’ün çöküşünü ve tükenişini gözler önüne serdi.

Gazeteci, yazar ve televizyoncu Enver Aysever, CNN Türk’te yayınlanan “Aykırı Sorular” programında Gezi Parkı olayları sırasında yaşadıklarını ve Yavuz Bingöl’ün nasıl Erdoğan’ın yanına geçtiğini anlattı.

Gezi Parkı Olayları

Gezi Parkı olayları, 2013 yılında İstanbul’un Taksim semtindeki Gezi Parkı’nın yıkılıp yerine Topçu Kışlası’nın yapılması planına karşı başlayan ve daha sonra Türkiye’nin birçok yerine yayılan halk hareketidir. Olaylar sırasında polisin aşırı şiddet kullanması, hükümetin baskıcı tutumu ve medyanın sansürü protestocuların tepkisini arttırmıştır. Olaylar boyunca 11 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmış ve gözaltına alınmıştır.

Enver Aysever’in Rolü

Enver Aysever, Gezi Parkı olayları sırasında CNN Türk’te canlı yayın yaparak protestocuların sesini duyurmaya çalışan nadir isimlerden biriydi. Aysever, programında Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünü, Berkin Elvan’ın babasıyla röportajını, Levent Gültekin ve Şebnem Sönmez gibi isimleri konuk etti. Aysever, programının son bölümünde ise Yavuz Bingöl’ü ağırladı.

Yavuz Bingöl’ün Çöküşü

Yavuz Bingöl, ünlü bir türkücü, oyuncu ve Alevi ozanının oğludur. Gezi Parkı olayları sırasında hükümete yakın duruşuyla eleştirilen isimlerden biriydi. Bingöl, olayların en yoğun olduğu gün Enver Aysever’in programına katıldı. Aysever, Bingöl’ün programına gelmek istediğini söylediğini ve bunun vicdani bir sorumluluk olduğunu düşündüğünü anlattı.

Ancak Aysever’e göre Bingöl, programda aslında dümeni kırarken tereddütteydi. Bingöl, bir tarafta Erdoğan’a gidiyordu, diğer tarafta ise arkasında bıraktığı insanlar vardı. Aysever, Bingöl’ün kendisine telefon açarak “Beni kaçırdılar Bodrum’a” dediğini de söyledi.

Aysever, Bingöl’ün o günden sonra çöktüğünü ve tükendiğini belirtti. Bingöl’ün kişiliğini, haysiyetini ve varlığını ortadan kaldıracak bir hamle yaptığını ifade etti. Aysever, Bingöl’ü o gün son kez gördüğünü ve o gün bu havayı hissettiğini söyledi. Aysever, Bingöl’ün daha sonra Erdoğan’ın yanında uçtu gittiğini de ekledi.

Başa dön tuşu