Gündem

Erdoğan, Biden’ın Reddettiği New York Ziyaretinde Türk Dünyasıyla Buluştu

Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmek için New York’a gitti ancak hayal kırıklığına uğradı. Biden, Erdoğan’la fotoğraf çekilmeyi bile reddetti. Erdoğan, Türk dünyası liderleriyle bir araya geldi. Ahmet Hakan ise Erdoğan’la cebinde fotoğraf çektirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a gitti. Erdoğan’ın asıl amacı ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmekti. Ancak Biden, Erdoğan’a soğuk davrandı. Beyaz Saray’a davet etmedi. New York’ta bile yüz yüze görüşmedi. Fotoğraf çekilmesine bile izin vermedi.

ABD ile Sorunlar Çözülemedi

Erdoğan, ABD ile ilişkileri düzeltmek için çok çaba sarf etti. Yahudi lobisini bile devreye soktu. Ancak Biden, Erdoğan’ın ısrarlarına kulak asmadı. ABD ile Türkiye arasında pek çok sorun var. Savunma sanayisi, F-35 uçakları, YPG/PKK terörü, Doğu Akdeniz ve Ege’de haklarımız… Bunların hiçbiri çözülemedi.

ABD, Türkiye’yi yalnız bıraktı. Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları için hayati önem taşıyan konularda destek vermedi. Türkiye’nin hava gücünü zayıflattı. F-35 uçaklarını vermedi. F-16 uçaklarının parçalarını bile ambargo altına aldı. Türkiye’nin terörle mücadelesini engelledi. YPG/PKK’ya silah ve eğitim verdi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de haklarını tanımadı.

Türk Dünyasıyla Dayanışma

Erdoğan, ABD ile sorunlarını çözemeyince Türk dünyasıyla dayanışma içinde oldu. New York’ta Orta Asya Türk cumhuriyetleri cumhurbaşkanlarıyla bir araya geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü.

Erdoğan, Türk cumhuriyetleriyle ilişkileri geliştirmek için adımlar attı. Ticaret, enerji, ulaştırma, kültür ve eğitim alanlarında işbirliği yapacaklarını belirtti. Türk Konseyi’nin önemine vurgu yaptı. Türk dünyasının ortak tarihini, kültürünü ve değerlerini koruyacaklarını söyledi.

Ahmet Hakan’ın Cebindeki Fotoğraf

Erdoğan’ın New York ziyareti sadece siyasi değil magazinsel de gündem oldu. Erdoğan, yanında götürdüğü gazetecilerle fotoğraf çektirdi. Bu fotoğrafta Hürriyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Ahmet Hakan’ın bir değil iki eli de cebindeydi. Bu durum, Erdoğan’a saygısızlık olarak yorumlandı.

Ahmet Hakan, daha önce Ali Koç’un Erdoğan’ı hastanede ziyaret ettiği fotoğrafta eli cebinde olmasını eleştirmişti. İslamcılar da Ali Koç’a hakaret ettiğini iddia etmişti. Ancak aynı Ahmet Hakan, Erdoğan’la cebinde fotoğraf çektirince sus pus oldu. İslamcılar da bu çifte standart karşısında utandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu