google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Erdoğan, enflasyonun düşeceğine dair çok dikkat çeken bir tarih verdi! - haberbil.net
Ekonomi

Erdoğan, enflasyonun düşeceğine dair çok dikkat çeken bir tarih verdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yine, aynen geçtiğimiz yıllardaki vaatler gibi yine aynı vaatleri verdi. Yukarı yönde her gün değişen market etiketleri ile enflasyon artmaya devam ederken Erdoğan, enflasyonun düşeceğine dair çok dikkat çeken bir tarih verdi.

Erdoğan, yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin 2024-2028 yıllarına ilişkin kalkınma planının tamamlandığını açıkladı. Erdoğan “2053 vizyonuyla çalışmalarını yürüttüğümüz, Türkiye’nin gelecek 5 yılına dair yol haritasını ortaya koyan 12’nci Kalkınma Planımızı tamamlamış bulunuyoruz” dedi.

Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinden 5 gün önce, 19 Haziran’da yaptığı bir konuşmada, “Bu kur filan, bunların hiçbirisi bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil. Bizim geleceğimizi, biz belirleyeceğiz. 24’ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” demişti.

Erdoğan’ın seçmenlerden yetki istediği gün, dolar/TL 4.74 seviyesindeydi. Dolar kuru akabinde tüm tarihlerin rekorunu kırarak 6,30 TL oldu.

Erdoğan yükselen bu dolar karşısında bu defa şöyle dedi; (Video)

Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra ise dolar kuru her geçen zaman yükselişine devam etti. Akabinde ise enflasyon her ay rekor üzerine rekor kırdı.

Erdoğan bu ilk çıkışında dolar kuru 4,74 TL, enflasyonda tek haneli rakamlarda iken 17 Ekim 2023 tarihi itibari ile dolar kuru 28 TL’ye yaklaştı. 2023 Eylül’de enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yüzde 61,53 olurken ENAG tarafından yüzde 130,13 olarak hesaplanmıştı.

Hal durum böyle iken, ekonomi verileri ortada iken hükümetin; dövizle nasıl mücadele edeceğimize dair, enflasyonla nasıl mücadele edeceğimize dair elinde bir argüman olmadan; şu anda yüzde 20’nin üzerinde olan işsizliği 7,5 oranına, enflasyonu ise 4,7 oranına düşüreceğimizi söyledi.

İşsizliği yüzde 7,5 düzeyine indirmeyi öngördüklerini söyleyen Erdoğan, 2028 yılı sonu için enflasyon hedefini ise yüzde 4,7 olarak açıkladı.

Peki hemen buradan soralım; 2028 yılına kadar değişen ne olacak ta, şu anda yüzde 130’u geçen enflasyon yüzde 5’lere düşecek. Zira enflasyonun düşmesi için döviz kurlarının düşmesi lazım. Hülasa Türkiye her alanda ithalata bağlı bir ülke. Bu bağlamda hükümet bu enflasyonu 3 haneli rakamlardan tek haneli rakamlara nasıl düşürebilir? Eğer iktidarın böyle bir kabiliyeti varsa neden bu zamana kadar düşüremedi? Ki, Erdoğan enflasyonun düşeceğini son 5 yıldır hep vaat ediyor, Türkiye’yi 2023 yılına hazırladıklarını söylüyordu.

Sahi, 2023 yılına geldik, gidiyoruz. Peki, artan enflasyondan başka değişen ne oldu?

 

Başa dön tuşu