google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Erdoğan ve İmamoğlu arasında sert atışma: “Zat, zevat, meczup…” - haberbil.net
Gündem

Erdoğan ve İmamoğlu arasında sert atışma: “Zat, zevat, meczup…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sirkeci–Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi’nin açılışında yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik sert eleştirilerde bulundu. İmamoğlu ise Arnavutköy’de düzenlediği mitingte Erdoğan’ın sözlerine yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Sirkeci–Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, İmamoğlu’nu “zat” ve “zevat” olarak nitelendirerek, 31 Mart seçimlerinden sonra İstanbul’un “fetret devri” yaşadığını iddia etti. Erdoğan, AK Parti’nin yerel yönetimiyle İstanbul’a yeniden hizmet vereceklerini söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Şu anda bu ülkeyi kimler yönetiyor? Biz yönetiyoruz. Şu anda İstanbul’da bulunan bu zat ve ya zevat böyle bir imkana sahip mi? Değil. Fakat, 31 Mart’tan itibaren, inşallah Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimiyle Cumhur İttifakı Ankara’da elele verdiğimiz zaman herhangibir inşallah sarkma sözkonusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz. Kaldığımız yerden yeniden Bismillah diyerek işe koyulacak inşallah aziz İstanbul’un fetret devrini sona erdireceğiz.”

“Bizim dönemimizde İstanbul, Türkiye’nin en büyük şehri olmanın yanında, dünyanın sayılı metropollerinden biri haline geldi. Benden sonra sayın Topbaş İstanbul’a güzel bir çehre kavuşturdu. Ama maalesef 31 Mart’tan sonra İstanbul, hizmetten mahrum kaldı. Bu şehrin insanları, bu şehrin tarihi, bu şehrin kültürü, bu şehrin medeniyeti, bu şehrin geleceği, bu şehrin hakkı olan hizmetleri alamadı.”

“İstanbul’un sorunlarını çözmek yerine, siyasi hesaplar peşinde koşan, kendisini başka yerlere hazırlayan, milletin emanetine ihanet eden bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu anlayış, İstanbul’u yönetmekten aciz olduğunu her gün gösteriyor. Bu anlayış, İstanbul’u sevmiyor, İstanbul’u biliyor, İstanbul’u anlamıyor.”

İMAMOĞLU: İTİRAF EDİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, Erdoğan’ın bu sözlerine Arnavutköy’de düzenlediği mitingte yanıt verdi. İmamoğlu, Erdoğan’ın kendisini tehdit ettiğini ve engellediğini itiraf ettiğini söyledi. İmamoğlu, Erdoğan’ın Necmettin Erbakan’a yaptığı eleştiriyi de hatırlatarak, “Yaş yetmiş iş bitmiş” dedi.

İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Utanmadan ‘Benden sonra sayın Topbaş İstanbul’a güzel bir çehre kavuşturdu’ demiş. 5 imar dosyasına imza atmadı diye ‘metal yorgunu’ diyerek görevden almadınız mı? Kendisini siyaset dünyasına kazandıran Necmettin Erbakan için ne demişti ‘Yaş yetmiş iş bitmiş’ bugün kendisi 70 yaşına girdi. Ben kendisine böyle bir şey demeyeceğim ama beni tehdit etmeye kalkma. Bu gün yine itiraf etmiş beni engellediğini. Murat Kurum gelirse işler aksamaz diyerek beni engellediğini itiraf etmiş. Bu milleti tehdit etmeyin. ‘Oy yoksa hizmet de yok’ diye tehdit ederseniz bu millet de size gereken cevabı verir.”

“Çıkmış bir meczup dün akşam televizyonun birinde, ‘Efendim İmamoğlu bir tek Ayasofya Camii’ne temizlik ve güvenlik hizmeti vermiyor’ diyor. Çünkü neymiş efendim? Ben, cami olmasından ötürü acı çekiyormuşum. Yahu benim aklımı benim vicdanımı, benim kalbimi bile okuyor! Cahilliğinden değil, kötü bir insan olduğu için, meczup olduğu için Ayasofya yalanını ortaya atıyor.

Bugüne kadar hiç demedim. Ayasofya Camii, sadece ibadethane değilken bile, orası müzeyken bile, caminin bir bölümünde orada imam ezan okur, bir bölümünde de namaz kılınırdı. Ben şimdi oraya kaç defa gittiğimi mi anlatayım millete? Ya bunlar kötü insanlar. Bunlar nasıl biliyor musunuz? Ben mesela, Allah rahmet eylesin, rahmetli dedemden, babamdan… Hepsi de hacıdır yani.

Nerede namaz kılınır, nerede abdest alınır; kimse görmez. Namazını kılar, abdestini alır, duasını eder. Biz öyle öğrendik. Çünkü inancımız, Yaradan’la kul arasındadır. Bunlarda ise, gösteriş işi oldu. Milletin canını yakmak için, milleti birbirine düşürmek ve ayırmak için, bütün kötü duygularını kullanıyorlar.”

Başa dön tuşu