Ekonomi

Erdoğan yapılan zamlar ile ilgili ilk defa konuştu: Gelin israf değil tasarruf ekonomisi uygulayalım dedi

Son gelen devasa zamlarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk defa konuştu. Depreme kaynak için zam yapıldığını belirten Erdoğan, dar gelirlilere ‘’Gelin israf değil tasarruf ekonomisi uygulayalım’’ diye seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon altında ezilen, maaşı zaten geçimine bile yetmeyen dar gelirliye art arda yapılan vergi artışlarının nedenini ‘’depreme kaynak aktarmak zorundayız’’ diyerek açıkladı. Muhalefete göre ise deprem bahane. Dar gelirlerinin elindeki, avucundakini alarak bütçe açığını kapatmaya çalışıyor iktidar. Ama Erdoğan tasarruf içinde vatandaşa seslendi ‘’yastık altındaki altının, dövizin ekonomiye katkısı yok. Gelin israf değil tasarruf ekonomisi uygulayalım’’ dedi.

Emekli, memur, işçi yani dar gelirliler… Artan vergi yükünü sırtlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yine vatandaşa uyarı geldi. ‘’Yastık altında tutulan altının, dövizin üretime katkısı yok. gelin tasarruftan yana olalım’’ dedi.

Gelen zamları eleştiren İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta ‘’doları patlatmanın, faizi patlatmanın bütçeye getirdiği maliyeti vatandaştan ‘deprem’ adı altında sunarak şimdi halktan para/vergi topluyorlar. Konuya ilişkin bir değerlendirmede Faik Öztrak’tan geldi. Öztrak ‘’bunun gerçeği; tulumbada su bitti. Hazinede para yok.’’ Dedi.

Muhalefete göre bütçede açık çok, hazinede para yok. ÖTV, KDV artışı, art arda gelen kamu zamları da bu yüzden. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 6 Şubat’ta 11 ili yıkan depremi neden gösterdi. Yüksek enflasyonla maaşı günden güne eriyen dar gelirliye de ‘’önceliğimiz deprem’’ diyerek seslendi.

Erdoğan ‘’ek bütçede zorunlu olarak deprem bölgesinin hızla ayağa kaldırılmasını sağlayacak projelere verdik. Yaptığımız vergi artışlarından elde edeceğimiz geliri şu aşamada başka yerlere aktarmayı vicdani olarak kabul edemeyiz’’ dedi.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl ‘Deprem öncesinde 2023 yılının bütçe açığı hedefi 660 milyar liraydı.’’ Dedi. Erdoğan bütçede deprem nedeniyle vergileri arttırdık, ek bütçedeki kaynakları da oradaki projelere aktardık derken vergi uzmanı Ozan Bingöl şimdiye kadar vatandaştan ne kadar vergi toplandığını da hesapladı.

Bingöl ‘’99 depreminden sonra getirilen, deprem vergisi olarak yaklaşık 90 milyar lira toplandı. yani bizler son 21 yılda 9,5 trilyona yakın vergi ödemişiz. Asıl sorulması gereken soru bu verilerin akıbetidir.’’ Dedi.

 

İlgili Makaleler