google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Erdoğan'ın yeni tuzağı! - haberbil.net
Bilal Demir

Erdoğan’ın yeni tuzağı!

Bilal Demir – Geçen hafta Hakkari Belediyesi’ne kayyım atandı ve Dem Partili Belediye Başkanı gözaltına alındı. Bu hükümetin seçimde kaybettiğini masada geri alma taktiğinin yeniden uygulamaya konduğunu gösteriyor. Bu yolla seçim, sandık ve oy anlamsızlaşıyor. Adeta Kürt partilerine demokratik siyasetin yolu kapatılıyor. Hükümet ortağı MHP daha da ötesini önerdi: Dem kapatılsın, milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılsın, mallara el konsun. Bu da yeni bir siyaset değil. Yıllardır denenen ülkeyi kana bulamaktan ve nefret yaymaktan başka sonuç yaratmadığı belgelenmiş bir yöntem.

Burada önemli olan yerel seçim sonrası yumuşama sinyalleri veren Erdoğan’ın neden yeniden böyle bir sert yola girdiği. Sanırım bunun birkaç nedeni var. Birincisi, hiç kuşkusuz kendisinden desteğini çeken Kürt seçmeni cezalandırmak, onların verdiği oyu geçersiz kılmak ve sandıkta kaybettiği belediye imkanlarını geri almak. Ancak sanırım bir amaç daha var, o da Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) köşeye sıkıştırmak. Çünkü CHP, Kürt oylarının da katkısıyla son seçimde Erdoğan’ı geriletme başardı ve sandıktan birinci parti olarak çıktı. Saray, bir taktik adım olarak CHP ile müzakereye başladı.

Bu aşamada, eğer CHP Kürtlere yönelik atılacak sert adımlara tepki göstermezse, partinin Kürt seçmeni kaybedeceği umuluyor. Tersini gösterirse yani Dem Partisi’nin yanında saf tutarsa, bu kez de “teröristlerle el eleler” propagandası yapmaya başlayacaklar. Her iki seçenekte de Erdoğan’ın kazançlı çıkacağını umuyorlar. Bu, CHP’nin yeni lideri Özgür Özel’in önündeki ilk ciddi sınav sayılabilir.

Bir yanda kazanılmış bir seçim ve yurttaşın verdiği bir kredi, bir yanda sarayla riskli bir diyalog süreci, öte yanda da Kürtlerin demokratik hakları ve demokrasinin gerekleri. Bu seçenekler arasında sıkışan Özel, eğer demokrasinin gereğini yapar ve halkın sandıkta ortaya koyduğu iradeye sahip çıkarsa, uzun vadede sadece CHP değil, Türkiye de kazanır.

Başa dön tuşu