google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Eski hastalıklar geri dönüyor: Batı dünyasını tehdit eden beş salgın - haberbil.net
Genel

Eski hastalıklar geri dönüyor: Batı dünyasını tehdit eden beş salgın

Florida’da cüzzam, Londra’da kızamık ve İrlanda’da frengi gibi eski hastalıkların geri dönmesine neden olan faktörler nelerdir? Bu makalede, 2023’te Batı dünyasının karşı karşıya olduğu sağlık krizini inceleyeceğiz.

Florida’da endemik cüzzam, Londra’da on binlerce kızamık vakası tehdidi ve İrlanda ve Portekiz’de yüzde 50 veya daha fazla artan frengi. Bu, bir Viktorya romanından bir alıntı değil, 2023’te Batı dünyasının iç karartıcı bir fotoğrafı.

Düşen çocukluk aşılama oranları, davranışlardaki ve yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler – ve tabii ki iklim değişikliği – geçmiş bir döneme ait olduğu düşünülen tehlikeli hastalıkların daha önce fiilen ortadan kaldırmış olan ülkelere geri döndüğü mükemmel bir fırtınaya katkıda bulundu.

Buna ek olarak, bakteriler antibiyotiklerimize karşı giderek daha dirençli hale geliyor, bu da son 100 yılın en dönüştürücü ilaçlarından birinin artık tehdit altında olduğu anlamına geliyor.

Zengin ülkeler, uyumlu aşılama kampanyaları, akıllı halk sağlığı mesajları ve etkili modern ilaçların piyasaya sürülmesi yoluyla önceki yüzyıllardaki salgın hastalıkların birçoğunu ortadan kaldırmayı başarırken, 21. yüzyılda talih tersine döndü. COVID-19 salgını ve “küresel kaynama çağı”nın araya girmesiyle, iş en eski hastalıklardan bazılarıyla mücadele etmeye geldiğinde sağlık sistemleri geri adım atıyor.

İşte geri dönüş yapan beş hastalık:

Kızamık

Kızamık, en bulaşıcı insan hastalıklarından biridir ve her iki ila üç yılda bir salgınlara girerek 2 milyondan fazla ölüme neden olur. Ancak modern aşıların sözde babası John Franklin Enders bir aşı geliştirdiğinde her şey değişti. İlk aşı 1963’te kullanım için ruhsat aldı ve bunu yaygın aşılama izledi. Ancak hastalık çok bulaşıcı olduğu için, hastalığın yayılmasını durdurmak için topluluklardaki bağışıklığın gerçekten yüksek – yüzde 95 – olması gerekiyor.

Günümüzde bu rakamlara ulaşılamıyor ve sonuç Avrupa çapında salgınlar oldu. Son yıllarda İngiltere, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Arnavutluk kızamıktan muaf statüsünü kaybetti. 2023’e sadece iki ay kala, Avrupa bölgesinde zaten 900 kızamık vakası vardı – 2022’deki toplam sayıyı aştı.

Hollanda, ülkedeki sigorta kapsamının azalmasının kızamığın yeniden yüzeye çıkma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geldiği konusunda uyardı. Londra’da, Sağlık Güvenliği Ajansı Temmuz ayında, başkentin birkaç yıl içinde pandemi ile birleşen daha düşük aşılama seviyeleri nedeniyle on binlerce vaka için hazır olduğunu söyledi.

Oxford Vaccine Group direktörü Andrew Pollard, Londra’dan gelen verilerin “üzücü bir tablo” çizdiğini söyledi. O sırada “Bu mesajın ciddiyetini hafife almamalıyız” dedi.

Frengi

Zührevi hastalık (VD) veya çiçek hastalığı olarak da bilinen sifiliz, erken yakalanırsa penisilin ile tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Değilse, aşamalar halinde ilerler; birincisi ağrısız bir yara, ikincisi ateş veya yorgunluk gibi diğer semptomlarla birlikte bir kızarıklık ve üçüncüsü de bakterilerin vücutta kaldığı ancak sorun yaratmadığı gizli bir aşamadır. Son aşama, ilk enfeksiyondan onlarca yıl sonra gerçekleşebilir ve organlara zarar verebilir ve ölüme yol açabilir.

  1. yüzyılın sonlarında, Londralıların beşte birinin 30’lu yaşlarının ortalarında frengiye yakalandığı tahmin ediliyor. Ve bu sadece Birleşik Krallık değil.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin en son yıllık epidemiyolojik araştırması, AB ve AEA’daki vakaların yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor. 2019 yılında en yüksek oran Malta’daydı ve onu İrlanda izledi.

Her yerde bulunan flört uygulamaları ve chemsex’in yükselişiyle sıradan cinsel karşılaşmalar her zamankinden daha kolay. Ancak artışı sağlayan sadece daha riskli davranışlar değil. Cinsel sağlık hizmetlerinde yapılan kesintilerin de – örneğin İngiltere’de 1 milyar sterlin kesintiye gidilmesi – artıştan sorumlu olduğu düşünülüyor.

Gut

Kralların hastalığı geri döndü ve bu sefer etkilenen sadece kırmızı et ve alkol ziyafeti çeken kraliyet ailesi değil.

Gut, eklemlerin çevresinde – genellikle ayak başparmağında – küçük kristallerin oluştuğu ağrılı bir artrit türüdür. ABD ve Kanada, 1990 ve 2017 yılları arasında gut prevalansı tahminlerinde en yüksek artışlara sahipken, vakalar dünya çapında artıyor .

Gut için risk faktörleri, erkek olmak, obez olmak, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık sorunlarına sahip olmak ve fruktoz oranı yüksek yiyecekler yemektir. Ayrıca alkol tüketimi ile orantılı olarak artar.

Avrupa bölgesindeki obezite oranlarının yavaşlama belirtisi göstermemesiyle , kralların hastalığı yakın zamanda ortadan kalkmayacak gibi görünüyor.

Cüzzam

Bir bakterinin neden olduğu, deride, gözlerde ve burunda sinir hasarına ve his kaybına neden olan ciddi deri hastalığı, Batı ülkelerinde yaşayan çok az insanın görebileceği bir durumdur. Şimdiye kadar.

Yeni bir vaka raporu, cüzzamın ABD’de Florida’da endemik hale gelmiş olabileceğini gösteriyor ABD’nin güneydoğu eyaletlerinde son on yılda bildirilen vakaların sayısı iki katından fazla arttı Artıştan sağlıksız yaşam tarzları sorumlu tutulurken, araştırmacılar ayrıca işaret etti durumun kötü yönetilmesi .

Tarihsel olarak politika, hastalığı olan insanları cüzzamlı koloniler olarak bilinen uzak karantina adalarına göndermekti. Şimdi, aylarca çoklu ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir ve erken yakalanmak sakatlığı önleyebilir.

Sıtma

Sıtma her zaman sadece Afrika, Asya ve Latin Amerika’nın tropikal bölgelerinde görülen bir hastalık değildi. Paris’in bataklık bölgelerinde ve Londra’nın Thames Nehri boyunca vakalar görüldü, İtalya’nın Sardunya’sında 1800’lerin sonlarında 100.000 kişi başına 300 ölüm görüldü. Ancak Avrupa, savaş sonrası büyük bir böcek ilacı püskürtme, bataklık kurutma ve ilaç tedavisi programıyla sıtmayı ortadan kaldırmayı başardı.

Sıtma, yerel olarak bulaşan birkaç vaka dışında bölgeye henüz tam olarak geri dönmemiş olsa da, dang humması ve Batı Nil virüsü gibi sivrisinek kaynaklı diğer hastalıkların yükselişi , yanıp sönen bir uyarı işareti olarak görülmelidir. Atlantik’in ötesinde, Haziran ayında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, yerel olarak edinilmiş birkaç sıtma vakası hakkında bir uyarı yayınladı .

Avrupa’nın kaderiyle ilgili olarak, AIDS, Verem ve Sıtmayla Mücadele Küresel Fonu başkanı Peter Sands, bölgede artan aşırı hava olaylarıyla birlikte Avrupa’nın “sıtmanın geri dönebileceğini” söyledi .

Başa dön tuşu