google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Esnaf Neden Araç Almıyor? İkinci El Otomobil Piyasasında Neler Olacak? - haberbil.net
Ekonomi

Esnaf Neden Araç Almıyor? İkinci El Otomobil Piyasasında Neler Olacak?

İkinci el otomobil piyasasında esnaf neden araç almıyor? Filo firmalarının daralması, otomobil fiyatlarına nasıl yansıyor? Bayram öncesi alım fırsatı mı var? Altın veya dolar bozdurup otomobil almak mantıklı mı? Detaylı analiz için makalemizi okuyun.

Esnafın ikinci el otomobil piyasasında araç almamasının birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle filo firmalarının yaşadığı daralma, bu durumu etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Filo firmaları, finansal sıkıntılarını aşabilmek için piyasaya düşük fiyatlı araçlar sundu. Bu durum, esnafın ellerindeki araçları daha uygun fiyatlarla almasını sağladı. Ancak, piyasa sürekli daraldığı için bu araçlar satılmadı ve esnaf, filo firmalarından sürekli yeni araç almak zorunda kaldı.

Filo firmalarının piyasa sunduğu araçlar genellikle dizel manuel veya otomatik araçlar olup, piyasada en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Bu modeller arasında Fiat Egea, Renault Megan gibi popüler araçlar bulunmakta. Esnafın elindeki bu araçlar, piyasa daralması nedeniyle satılmakta zorluk çekiyor.

Filo Firmalarının Daralması ve Etkileri

Filo firmalarının yaşadığı %30’luk daralma, ikinci el otomobil piyasasını doğrudan etkiledi. Firmalar, ellerindeki araçları satmak zorunda kaldıkları için esnafa sürekli olarak liste halinde araç sunuyor. Bu durum, esnafın elindeki araç stokunun artmasına ve piyasanın durgunlaşmasına neden oluyor.

Sıfır otomobil piyasasında ise farklı bir durum söz konusu. Filo firmaları, yüksek kredi faiz oranları ve düşük taksit sayıları nedeniyle sıfır araç alamıyor. Bu durum, sıfır otomobil piyasasında kampanyaların artmasına ve fiyatların düşmesine yol açtı. Bu düşüş, ikinci el piyasasında da fiyatların yatay seyretmesine neden oldu.

Bayram Öncesi Alım Fırsatı

Bayram öncesi otomobil almak, her zaman cazip bir fırsat olarak görülmektedir. Otomobil fiyatları, genellikle bayram öncesi dönemlerde kampanyalarla birlikte düşüş eğilimi göstermektedir. Bu dönemde otomobil almak, tüketiciler için büyük bir avantaj olabilir.

Bayramdan sonra ise fiyatların ne olacağı konusu oldukça merak edilmektedir. Piyasa uzmanlarına göre, bayram sonrası dönemde de fiyatlar yatay seyredecek veya düşüş gösterecek. Filo firmalarının piyasaya sunduğu araçlar ve sıfır otomobil piyasasındaki kampanyalar, bu durumu desteklemektedir.

Altın veya Dolar Bozdurup Otomobil Almak Mantıklı mı?

Yatırımcılar için en büyük sorulardan biri, altın veya dolar bozdurup otomobil almanın mantıklı olup olmadığıdır. Doların sabit kalması ve altının değer kazanmaması, yatırımcıları alternatif yatırımlara yönlendirmektedir. Bu alternatiflerden biri de otomobil almak olabilir.

Ancak, otomobil fiyatlarının yukarıya çıkmaması ve enflasyon oranlarının düşmesi, bu yatırımın kazançlı olup olmayacağı konusunda soru işaretleri yaratmaktadır. Mevduat faiz oranlarının yüksek olduğu bir dönemde, otomobil yatırımı yerine parayı faizde değerlendirmek daha mantıklı olabilir. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Otomotiv Sektörü uzmanlarından Hacı Ömer Kılınç şu açıklamalarda bulundu;

Otomotiv Sektörü Uzmanından Flaş Açıklamalar

”Biraz imalı, biraz da espri olsun diye esnafın şu anki dinlediği parçadan bahsetmek istiyorum: “Arkası gelmez dertlerimin, bıktım illallah.” İkinci el otomobil piyasasında esnaf neden otomobil almıyor? Çünkü filo firmaları çıkmaza girdiği ilk dönemde otomobil piyasasına yüklü miktarda otomobil sunmuştu. Bunu da piyasanın altında sunarak esnafın otomobil alabilmesi için cazip hale getirdi. Bundan sonraki süreçte sektör sürekli daraldığı için, ikinci el otomobil piyasasında araçlar satılmadığı için yine filo firmaları kendi finanslarını karşılayabilmek için sürekli esnafa liste halinde otomobiller satıyor.

Biz daha önceki videolarımızda bunu söylemiştik: Esnaf şu anda listelerini hazırladı, ikinci el otomobil piyasasına araç sunacak diye. Esnafın eli dolu. Esnafı arıyoruz, diyoruz ki şu şu otomobiller var, alır mısın? Genelde bu otomobiller dizel olan manuel ya da otomatik versiyonlu araçlar. Bunlar hangileri? Ege olabilir, Megan olabilir, C olabilir, yani piyasanın şu anki satılan piyasa aracı dediğimiz araçlar.

Sadece Ucuz Diyebileceğimiz Araçlar Satılıyor

Esnafın eli gerçekten dolu. Otomobil satılmıyor mu diye soracak olursanız, tabii ki otomobil satılıyor, arkadaşlar, ama sektörün daraldığı bir dönemde kısıtlı sayıda ucuz dediğimiz otomobiller satılıyor. Herkes tabii ki otomobil alıyor. Bu otomobil alınma sebeplerinden bir tanesi de altının yukarıya gitmemesi, doların sabit ve bir miktar düşmesinden dolayı insanlar yatırımını otomobilde değerlendirdiği için.

Önümüz bayram ve yaz sezonu olduğu için gelecek dönemde ne olacak? Sektör daralıyor. Filo firmaları neler yapacak diye soracak olursanız, bakın arkadaşlar, anlatayım.

Filo Firmaları Neler Yapacak?

Şu anda sıfır otomobil piyasasında fiyatlar nasıl düştü? Sıfır otomobillere zam gelecek, herkes bunu konuşmuyor muydu? Konuşuyordu ama sıfır otomobillerde kampanyalar yapılarak piyasa araçlarındaki fiyatlar düşmedi mi? Düştü. Bir arkadaşım şöyle yazmış: “Honda Jazz 1.30.000 TL’ye aldım abi.” Yine Clioları 150.000-140.000 TL’ye alan arkadaşlar var. Bunların liste fiyatına baktığımızda 200.000-250.000 bandında olduğunu düşünürsek şu anda 150.000-200.000 TL’lik bir indirim söz konusu.

Filo firmaları, biz sıfır otomobil alır, sıfır otomobillerin fiyatları düşmez diye tahmin ederken hükümetin kredilerdeki yaptığı değişiklikler, kredi mevduat faiz oranlarının yüksek olması, taksit sayılarına az olması sıfır otomobillerdeki bu kampanyaların gelmesine sebep oldu. Filo firmaları otomobil alabiliyor mu? Alamıyor. Çünkü otomobilleri kiraya verip finanslarını karşıladıklarında zarar ediyorlar. O yüzden de onlar daralıp otomobilleri satma peşine düştüler. Bu şekilde olduğu süre içerisinde esnafa sundukları otomobiller ilk sunulan otomobiller yüksek fiyatlıydı.

Biz daha önce bunu yaşamıştık, yine de yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü firmaları otomobilleri satabilmek için kendi esnafı dediğimiz sürekli otomobil alan esnafına bu listeleri atacak, otomobil fiyatlarını daha düşük fiyattan onlara satmaya çalışacaktır. Bu da ikinci el otomobil piyasasında yatay seyir ve önümüzdeki kış sezonunda daha da düşüşlerin olmasını ve bizi de bunları yaşamamıza sebep olacaktır. Onlar ucuza alıyor, onlar ucuza satıyor. Bu böyle devam ettiği süre içerisinde satışların az olmasından dolayı filo firmalarından da çok araba çıkacağından dolayı önümüzdeki günlerde de ben bayramdan sonra araç fiyatlarının yatay ya da düşüş seyredeceği ikinci el piyasasında tahmin ediyorum.

Yüksek rakamlı otomobiller, çok yüksek rakamlı lüks segment otomobiller, zaten onlar alan alıyor, onlarla ilgili bir şeyimiz yok ama düşük segmentteki araçların bu şekilde olması gerekiyor.

Araç Fiyatları Yükselir mi? Kampanyalar Olacak mı?

Şu anki geldiğimiz durum bu. Diyeceksiniz ki, abi otomobil fiyatları bir anda yukarıya çıktı, ikinci el piyasasında araç fiyatları yukarıya çıktı, makas çok açıldı. Makasın çok açılmasından dolayı da bu aradaki makasın kapanması gerekir. Bakın arkadaşlar, öyle değil. %60-%70 ÖTV diliminde araçlar varken şu anda bu segmentte hiç araç yok. Hepsi %180 ÖTV diliminde olduğu için ve KDV’ler de %20’ye çıktığı için otomobillerde ikinci el piyasasında olsun, sıfır otomobillerde çok aşırı yükselişler olma şansı kalmadı.

Enflasyon oranları da düşmeye başladığı için burada sıfır otomobillere zam gelmeyecektir. Sıfır otomobillere zam gelmediği halde filo firmaları da yüksek kredi oranlarından otomobil almayacakları için önümüzdeki aylarda kampanyalar daha detaylı olarak devam edecek.

Otomobil fiyatlarının bir miktarda düşeceğini sıfır yönünde tahmin ediyorum. Bakın arkadaşlar, bunlar piyasanın şu anki gidişatını izlediğinizde sizin yapabileceğiniz, sizin öngördüğünüz tahminler. Hani bunlar %100 doğru çıkacak anlamına gelmez.

Burada yatay da seyretse fiyatlar, yukarıya da çıkmasa bizim yaptığımız bu bir başarıdır. Çünkü herkes otomobil fiyatları düşecek derken ben 5 aydır otomobil fiyatları yatay seyredecek, enflasyon oranlarında da araç fiyatları düşecek. Bu düşüşler enflasyon oranlarında olduğu için hissedilmesi bile siz paranızı başka yerde değerlendirdiğinizde ikinci ayda bir üst segmentteki ya da bir model yukarıdaki otomobili alabilirsiniz demiştik. Bunların hepsi tek tek çıkmış oluyor. Yani önümüzdeki aylar daha sert geçecek, daralma daha da devam edecek.

Sıfır otomobillere filo firmaları alamadığı süre içerisinde faiz oranlarının yüksek olduğu süre içerisinde sıfır otomobillerde de ben düşüşlerin olacağını, kampanyaların daha şiddetli ve daha güzel olacağını tahmin ediyorum. İnşallah otomobil alacaklardan yana olur. Bu zamana kadar zaten esnaf kazandı, al satıcı kazandı, yatırımcı kazandı. Yine bayiler kazandı, filo firmaları kazandı. Herkes buradan para kazanmış oldu. Bundan sonra da otomobil alacaklar kazansın, otomobil fiyatları düşsün arkadaşlar. Bizim temennimiz bu yönde.

Bayram öncesi alım fırsatı mı?

Şöyle baktığımızda otomobil fiyatları hemen hemen de 3-4 aydır bazı markalarda yatay seyrediyor, bazı markalar da yukarıya çıkmış oldu. İşte bunları anlattık. Neden yukarıya çıktığını? %60-%70 ÖTV diliminde olmayan otomobiller, hepsi %ÖTV diliminde olduğu için bunlar bir üst ÖTV dilimine çıkarken fiyat artışları yaşamıştı. Şu anda bu fiyat artışları olmadığı için önümüzdeki günlerde de ben otomobil fiyatlarının çok yukarıya çıkacağını tahmin etmiyorum. Eğer otomobil ihtiyacınız varsa, bakın arkadaşlar, otomobil ihtiyacınız varsa alın.

Ben her zaman bunu söylüyorum. Ama ihtiyacınız yok, ben haftada bir gün iki gün otomobile biniyorum ya da ayda 5 gün otomobile biniyorum derseniz o zaman başka bir yerde değerlendirip paranızı araç kiralayıp daha uygun hale getirebilirsiniz.

Fiyatlar Ne Zaman Nasıl Düşer?

Eğer kredi faiz oranları ne zaman düşerse, kredi çekmek ne zaman cazip hale gelirse işte o zaman biz size otomobil fiyatları yukarıya çıkacak, otomobil alın deme şansımız olacak. Bunu da size hatırlatmış olacağız. Bu yüzden bayram öncesi ve bayram sonrası hep alım fırsatı olacak. Belki bu yıl sonuna kadar hep otomobil alım fırsatı olacak. Otomobil fiyatları yukarıya çıkmayacak. Çıkmadığı halde ikinci el piyasasında da bazı otomobillerde filo firmalarının piyasaya sürdüğü otomobillerde düşüş, kampanyalarla sıfır otomobillerde de yine cazip hale gelen otomobiller olacaktır.

Şimdi altını mı ya da dolarımı bozdurup araba alayım mı? Bu soruyu bu zamana kadar sorulmuyor. Şimdi bu sorunun sorulma sebeplerinden bir tanesi dolar bir miktar düştü ve dolar yatay seyrediyor. Dolardaki herkesin düşüncesi şuydu: 40-50 TL yıl sonuna kadar. Fakat hükümetin şu anki yaptığı atılımlarla birlikte enflasyonu durdurma çabası, düşürme çabası, doların yıl sonunda 36 TL’lerde olacağı tahminini gösteriyor. Bu böyle olduğu için yatırımcı dediğimiz kesim buradan çıkmak istiyor. Bu bir. Altında da aynısını yaşadık.

Yine birçok dünya ülkesi rezervlerine altın kattı. Altının Türkiye’ye girmesi kısıtlandı. İşte altının el değiştirmesi çok hızlı el değiştirmesi engellendi. Bu yüzden de altında da bir duraklama, bir düşüş oldu. Şu an yaz sezonu olmasından dolayı belki toparlayacak ama yine yatırımcısını güldürmeyecek. Şimdi altını bozdurup araba alayım mı? Araba fiyatları yukarıya çıkmıyor. Araba fiyatları da kazandırmıyor. Enflasyon oranlarında şu anda kazandıran tek şey mevduat faiz oranları.

Ben mevduat faiz oranlarına paramı yatırmam, faiz haramdır diyecekseniz, tabii ki buradaki emtialarda kalmanız daha mantıklı. Ama altın aldım, para kazanamadım, bozdurayım, dolar alayım? Yok. Niye? Zaten altını yüksek aldın, zarar ettin, bozdurdun düşük fiyattan, gittin dolar aldın, yine yüksek fiyattan para kazanamadın, bozdurdun yine düşük fiyattan. Yani yüksekten alıyorsun, düşük satıyorsun. Bu aradaki makas senin zararın olmuş oluyor. Bu aradaki makas şu anki enflasyon oranlarına göre baktığımızda yatırımcısını güldürmez. Bu aradaki makas çok yüksek olduğu için buradan kâr etme şansımız olmaz.

Şu anki ortamda kısa dönemde kâr değil, kısa dönemde zarar gözüküyor. Uzun dönem olarak baktığınızda belki bunlar yatırım aracı olarak görülebilir ama bizim konumuz dışı olduğu için biz her zaman şunu söylüyoruz: Herkes şu anki konumunu korusun. Otomobil ihtiyacınız varsa alın.

Otomobil ihtiyacınız yoksa otomobil şu anda kapınızda durduğu zaman en az minimum aylık 3-4 bin TL size bir götürüsü olacaktır. Bundan dolayı da otomobil yatırım aracı olmaktan çıkmıştır. Yatırım aracı olmadığı için de enflasyon oranlarına aylık olarak baktığımızda enflasyon % gidiyorsa, otomobil %2 yukarıya çıkıyor, aradaki makas % sizin zararınız olmuş oluyor. Bu burada gerçek reel olarak size söylemiş oldum arkadaşlar.

Kampanyalar daha kapsamlı olarak genişleyerek devam Edecek!

Yani bu bir örnekleme yaptım. Kısaca özetlemek gerekirse filo firmaları, mevduat faiz oranları yüksek olduğu için otomobil almak istemiyor. Kiraya verdiği aracın fiyatıyla mevduat faiz oranlarına verdiği faiz aracın kredilerine verdiği faiz daha yüksek olduğu için otomobil almaktan çekiniyor. %30 piyasada bundan dolayı bir daralma var. Yine filo firmaları burada ellerindeki kendi işlerine yaramayan 2019-2020 model dizel manuel ve dizel otomatik araçları ellerinden çıkarmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı sıfır otomobiller önümüzdeki aylarda kampanyalar daha kapsamlı olarak genişleyerek devam edip bir miktar daha düşüş yaşayabilir. Bu bir.

İkincisi, ikinci el otomobil piyasasında piyasa otomobilleri dediğimiz Renault, Fiat, bu gruplardan olan otomobillerin dizel manuel ve dizel otomatik olanları şu anki piyasada filo firmalarının ikinci ele sürdüğü araçlarda da önümüzdeki günlerde yine düşüş olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü filo firmaları sürekli piyasaya otomobil sürüyor. Biz burada 1-2 aylık bir dönemde sıfır otomobil alırlar, ikinci el otomobil piyasaya çok sürmezler diye tahmin ederken şu anda ikinci el otomobil piyasasına sürekli otomobil sürülüyor.

İhalelere baktığınızda günlük 200 tane otomobil çıkıyorsa en az 50-100 tanesinin satıldığı görülüyor. Bu da daha sonraki günlerde daralma büyüdükçe fiyatların daha düşeceği anlamına geliyor. İkinci el piyasasında da ben bayramdan sonra düşüşlerin olacağını tahmin ediyorum. Bunlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasada size gördüklerimizi size anlatmamızdır arkadaşlar. Sizin de ekonomistleri dinleyebilirsiniz.

Diğer otomobil kanallarını dinleyerek daha mantıklı çözüm bulup fikirlerinizi buna göre yön verme şansınız olabilir. Bizim size bugünkü anlatacaklarımız bunlar. Filo firmalarındaki piyasaya çıkan otomobiller var. İkinci el piyasasında ayaklı galerici dediğimiz arkadaşlar bu otomobilleri düşük rakamlı fiyatlardan cüzi miktardaki kârlarla satıyorlar. Bu da piyasada şu anda ufak da olsa bir bayram öncesi hareketliliği gösteriyor. Ama bayramdan sonra biz bunun daha da düşeceğini, bu hareketliliğin biteceğini tahmin ediyoruz.

Bakalım hükümet bu konuda ne gibi tedbirler alacak. Bayiler otomobil satamazsa filo firmaları daralmaya giderse hükümete ne gibi tepkiler olacaktır? Bunu da ilerleyen günlerde göreceğiz.”

Başa dön tuşu