Ekonomi

Esnafın belini bükecek faiz artışı: yüzde 67’ye çıkarıldı!

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri faiz artışına gitti. Devlet destekli kredi faiz oranları yüzde 67'ye çıkarıldı!

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, esnaf ve sanatkarlara verilen kredilerin faiz oranlarının yüzde 67 artırılmasını sert bir dille eleştirdi. Aydın, “Ekonominin yanlış yönetilmesinin faturası esnaf ve sanatkârlarımıza kesilmemelidir” dedi.

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde doğan ve iş dünyasında lider konumunda bulunan Yavuz Aydın, esnaf ve sanatkarlara can suyu olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’nin (ESKKK) dün kurumlara gönderilen genelgeyle güne faiz oranlarının artırılmasıyla başladığını belirtti.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, ESKKK’nin bir buçuk ay boyunca esnafa kredi veremediğini, yıllık yüzde 7,5 olan devlet destekli kredilerin faiz oranının yıllık yüzde 12,5’e çıkarıldığını ve faiz oranlarının yüzde 67 oranında artırıldığını ifade etti.

Esnaf ve Sanatkarlar Ülkenin Dinamosudur

Esnaf ve sanatkarların bu ülkenin dinamosu olduğunu vurgulayan Aydın, yapılan bu artışın esnafın belini bükeceğini, işsizliği ve kayıt dışılığı artıracağını söyledi. Aydın, şöyle devam etti:

“Esnaf ve sanatkarlarımızın üstündeki yükün en aza indirilmesi için kredi faizlerinin artırılması yanlışından kesinlikle dönülmelidir. Ekonominin yanlış yönetilmesinin faturası esnaf ve sanatkârlarımıza kesilmemelidir. Esnafımız zaten pandemi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntılara bir de faiz yükü eklenmemelidir. Esnafımızın yanındayız ve haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu