Dünya

Exxon, lityum madenciliğine girerek elektrikli araç pazarına katılmak istiyor

Exxon, yer altı tuzlu suyundan lityum çıkarmak için yeni bir teknoloji geliştirerek, elektrikli araç üreticilerine ve pil devlerine lityum tedarik etmeyi planlıyor. Bu hamle, Exxon’un elektrikli araç patlamasından pay almak ve çevre dostu bir imaj yaratmak için yaptığı bir girişim olarak görülüyor.

Petrol devi Exxon Mobil Corp., yer altı tuzlu suyundan lityum çıkarmak için yeni bir teknoloji geliştirerek, elektrikli araç üreticilerine ve pil devlerine lityum tedarik etmeyi planlıyor. Bu hamle, Exxon’un elektrikli araç patlamasından pay almak ve çevre dostu bir imaj yaratmak için yaptığı bir girişim olarak görülüyor.

Exxon’un CEO’su Darren Woods, şirketin bu yeni teknolojiyi çok daha düşük maliyetle ve açık madenciliğe kıyasla çok daha az çevresel etkiyle gerçekleştirebileceğini söyledi. Woods, Exxon’un lityum tuzlu su madenciliğine olan ilgisini geçtiğimiz Cuma günü yatırımcılarla yaptığı bir konferans görüşmesinde açıkladı.

Kaynaklara göre, Exxon, lityum üreticisi Albemarle Corp ile görüşmelerde bulunuyor ve ayrıca Tesla Inc., Ford Motor Co., Volkswagen AG, Samsung ve SK On Co gibi otomobil ve pil şirketleriyle de temas halinde. Exxon’un Arkansas’ta dünyanın en büyük lityum işleme tesislerinden birini inşa etmeyi planladığı da bildirildi.

Exxon’un bu hamlesi, petrol üretimini ve rafineri işlerini küçültme baskısı altında olan bir şirket için stratejik bir adım olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, Çin ile bozulan ilişkilerin ortasında kritik mineral tedarik zincirlerini güvence altına almak için de önemli bir fırsat sunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu