Dünya

Exxon Mobil, Karbon Yakalama Lideri Denbury’i Satın Alıyor

Exxon Mobil, karbon yakalama teknolojilerinin lideri Denbury’i satın alarak düşük karbonlu enerjiye geçiş stratejisini güçlendiriyor. CCUS sektörü, yeni yasa ve yatırımlarla büyüme potansiyeli gösteriyor.

Exxon Mobil (NYSE:XOM), karbon yakalama, kullanım ve depolama (CCUS) teknolojilerinin öncüsü Denbury Inc.’i (NYSE:DEN) 4,9 milyar dolarlık bir anlaşmayla bünyesine katıyor. Bu satın alma, Exxon’un düşük karbonlu enerjiye geçiş stratejisinin bir parçası olarak görülüyor.

Denbury, CO2’yi geri dönüştürerek çevre dostu ve karbon negatif “Mavi Yağ” üreten bir şirkettir. ABD’deki en büyük CO2 boru hattı ağına sahip olan Denbury, Exxon’un CCUS projelerine önemli bir katkı sağlayacak.

Exxon CEO’su Darren Woods, CCUS işinin on yıl içinde petrol ve gaz işini geride bırakabileceğini ve yüz milyarlarca gelir elde edebileceğini söyledi. Exxon, Nisan ayında Linde Plc ile bir sözleşme imzalayarak Teksas’ta temiz hidrojen üretimi için karbondioksit alımını garanti etti.

CCUS sektörü, yakalanan CO2 için vergi kredilerini artıran yeni bir yasa ile destekleniyor. Bu yasa, endüstriyel ve enerji emisyonlarının yanı sıra atmosferden yakalanan emisyonların da teşvik edilmesini sağlıyor.

McKinsey’e göre, dünyanın net sıfır emisyon hedefine ulaşması için CCUS teknolojisine yıllık 120 ila 150 milyar dolarlık yatırım yapılması gerekiyor. Bu teknolojinin yaygınlaşması için değer zinciri boyunca daha fazla işbirliği gerektiği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu