google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Fed faizleri dondururken, diğer merkez bankaları faiz artırımına gidiyor - haberbil.net
Ekonomi

Fed faizleri dondururken, diğer merkez bankaları faiz artırımına gidiyor

Bu hafta büyük ülke merkez bankalarının para politikası karar toplantıları yapılacak. Fed’in faizleri dondurması beklenirken, diğer merkez bankalarının faiz artırımına gideceği öngörülüyor. Asya’da ise Çin ve Japonya’nın faizleri sabit tutacağı tahmin ediliyor.

Bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) dahil olmak üzere büyük ülke merkez bankalarının para politikası karar toplantıları yapılacak. Fed’in faizleri dondurması beklenirken, diğer merkez bankalarının faiz artırımına gideceği öngörülüyor. Asya’da ise Çin ve Japonya’nın faizleri sabit tutacağı tahmin ediliyor.

Fed’in faiz artırım döngüsü sona erdi mi?

Fed, para politikası karar organı olan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 19’unda ve 20’sinde (yerel saatle) bir toplantı yapacak. Fed’in bu kez faiz oranlarını donduracağı kesin görünüyor. Chicago Ticaret Borsası’ndan (CME) FedWatch’a göre, ayın 16’sı öğleden sonra Fed’in gelecek hafta faiz oranlarını dondurması ihtimali %98, faiz oranlarını 0,25 puan artırma ihtimali ise %2 idi. Bir hafta öncesine kadar donma ihtimali %92, 0,25 puanlık artış ihtimali ise %8 idi. Ayrıca 1 Kasım’da faizlerin dondurulma ihtimali yüzde 72,3, 0,25 puanlık artış ihtimali ise yüzde 27,1 oldu. Bu, piyasanın Eylül’ü takip eden Kasım ayında faiz oranlarının art arda dondurulacağını öngördüğü anlamına geliyor.

Fed’in faiz artırım döngüsünün sona erip ermediği konusunda ise Wall Street’te farklı görüşler var. Goldman Sachs, Fed’in Eylül ve Kasım toplantılarında faiz oranlarını dondurma ihtimalinin yüksek olduğunu ancak 12 Aralık’ta yapılacak FOMC’nin yılın son olağan toplantısında faiz oranlarını dondurup dondurmayacağı konusunda çelişkili görüşlerin bulunduğunu belirtti. Goldman Sachs, yatırım notunda şu öngörüde bulundu: “FOMC, faiz oranı tahminlerini 20’sindeki toplantısının sonunda nokta grafiğiyle sunacak ve 19 FOMC üyesi, yıl içinde yüzde 10 oranında bir faiz artırımı daha öngörecek.”

Reuters ise Wall Street’teki büyük yatırım kurumlarının Fed’in faiz artırım döngüsünün çoktan sona erdiğine inandığını bildirdi. Reuters, Fed’in önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını vurguladı.

Fed’in bu yıl için ABD ekonomik büyüme tahminini yüzde 1’den yüzde 2,3’e çıkaracağını öngören Goldman Sachs, Fed’in bu yılki işsizlik oranını %3,9 olarak ve oldukça değişken gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyonu da %3,5 olarak sunacağını tahmin ediyor.

Diğer merkez bankaları faiz artırımına gidiyor

Fed’in Mart ayında başlayan sıkılaştırıcı para politikasını etkili bir şekilde sonlandırmaya yönelik hamlesinin aksine Wall Street, bazı büyük ulusal merkez bankalarının faiz oranlarını artırmak için acele edeceğini öngörüyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) 14’ünde ana politika faizi olan baz faiz oranını 0,25 puan artırırken, ECB Başkanı Christine Lagarde, “Faiz oranlarının şu anda zirvede olduğunu söyleyemeyiz” dedi. ECB, Para Politikası Kurulu toplantısında baz faiz oranını yıllık %4,5’e, mevduat faiz oranını ve marjinal borç verme faiz oranını ise 0,25 puan artırarak sırasıyla yıllık %4,0 ve yıllık %4,75’e yükseltti. Mevduat faiz oranı, euronun kullanılmaya başlandığı 1999 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ECB, geçen yılın Temmuz ayından bu yana art arda 10 kez faiz artırımına gitti.

Wall Street uzmanları, İngiltere merkez bankası Bank of England’ın, Fed’in FOMC toplantısının sona ereceği ayın 20’sinde faiz oranlarını yüzde 0,25 puan artıracağını öngördü. Ancak bunun İngiltere Merkez Bankası’nın son faiz artırımı olabileceğine dair tahminler var. Uzmanlar, İsviçre Merkez Bankası’nın da ayın 20’sinde son kez faiz artırımına gideceğini öngörüyor. Uzmanlar, Norveç ve İsveç’in de bu hafta faiz oranlarını 0,25 puan artıracağını, Türkiye’nin ise bu artışı 0,5 puana çıkaracağını öngördü.

Asya’da genel beklenti Çin ve Japonya’nın bu hafta faizleri dondurma kararı alacağı yönünde

Asya’da ise genel beklenti Çin ve Japonya’nın bu hafta faizleri dondurma kararı alacağı yönünde. Çin Halk Bankası (PBOC) Başkan Yardımcısı Liu Guoqiang ayın 15’inde yaptığı açıklamada, “PBOC’nin para politikasında büyük bir değişiklik yapması gerektiğini düşünmüyoruz” dedi. Liu, PBOC’nin para politikasının istikrarlı olacağını ve makroekonomik duruma göre ayarlanacağını söyledi. PBOC’nin son olarak Haziran ayında bir haftalık ters repo faiz oranını 0,1 puan indirerek yüzde 2,35’e düşürdüğü belirtildi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise ayın 20’sinde yapılacak toplantısında para politikasında herhangi bir değişiklik yapmayacağı tahmin ediliyor. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda ayın 16’sında yaptığı açıklamada, “BOJ’un para politikasının hedefi fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için uygun araçları kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Başa dön tuşu