Ekonomi

Fed’in Faiz Sinyali FTSE MIB’i Düşürdü

FTSE MIB, Fed’in faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağına dair sinyali nedeniyle Perşembe günü %1’den fazla düştü. Unicredit, Ocak 2016’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 23,5 Euro’ya ulaşarak en iyi performansı gösteren şirket oldu.

İtalya’nın önde gelen hisse senedi piyasası endeksi FTSE MIB, Perşembe günü %1’den fazla düşüşle 28.900 civarına geriledi. Bu durum, esasen Fed’in faiz oranlarının uzun bir süre daha yüksek kalacağına dair sinyali nedeniyle Avrupalı muadillerinin performansını yansıtıyordu. Buna ek olarak, tüccarlar İngiltere Bankası’nın faiz oranı kararlarını bekliyor ve İsviçre merkez bankasının faiz artırım kampanyasındaki sürpriz duraklamayı sindiriyor.

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Petrokimya Şirketlerini Vurdu

Şirketler açısından bakıldığında, petrol fiyatlarında devam eden düşüşten şu ana kadar en çok etkilenenler arasında petrokimya firmaları yer alıyor. Saipem (-%4,2), Tenaris (-%3) ve Eni (-%1,5) en kötü performans gösteren hisse senetleri arasında yer alıyor. Üstelik kamu hizmetleri de olumsuz bir gün geçiriyor, özellikle de Enel (-%2,2).

Unicredit Yükselişe Geçti

Öte yandan Unicredit, neredeyse %1,9 artışla Ocak 2016’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 23,5 Euro’ya ulaşarak en iyi performansı gösteren şirket oldu. Unicredit, geçtiğimiz hafta Monte dei Paschi di Siena’yı satın almak için anlaştığını duyurmuştu. Bu hamle, İtalya’nın bankacılık sektörünün konsolidasyonuna katkıda bulunacak ve Unicredit’in ülkenin en büyük bankası olmasını sağlayacak.

İtalya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin Tahmini

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, İtalya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (IT40) bu çeyreğin sonunda 27.960,52 puanda işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 25581,51 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Bu tahminler, IT40 endeksinin son bir yıl içinde yaklaşık %30 değer kazandığı gerçeğini yansıtmaktadır. Endeks, küresel ekonomik toparlanma ve aşılamada ilerleme sayesinde pandemi öncesi seviyelerinin üzerine çıkmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu