google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Fransa’da işsizlik artışı ve borsa durgunluğu - haberbil.net
Genel

Fransa’da işsizlik artışı ve borsa durgunluğu

Fransa’da işsizlik oranı Ağustos ayında pandemi sonrası en yüksek seviyeye ulaştı. Fransa hisse senedi piyasası endeksi CAC 40 ise yüksek faiz oranları ve Çin ekonomisindeki yavaşlama endişeleri nedeniyle dört gündür düşüş yaşıyor. Bu makalede, Fransa ekonomisi ve borsası hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Fransa’da işsizlik oranı, Ağustos ayında pandemi sonrası en yüksek seviyeye ulaştı. Bu da Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomilerinden birinin, koronavirüs salgınının etkilerinden tam olarak kurtulamadığını gösteriyor. Aynı zamanda, Fransa hisse senedi piyasası endeksi CAC 40, yüksek faiz oranları ve Çin ekonomisindeki yavaşlama endişeleri nedeniyle dört gündür düşüş yaşıyor.

İşsizlikte sert yükseliş

Fransa Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, Fransa ana karasında işsiz olarak kayıtlı kişi sayısı, bir önceki aya göre 11 bin artarak 2023 yılının Ağustos ayında 2,828 milyona yükseldi. Bu, pandeminin yol açtığı işsizlik artışından bu yana art arda en keskin artışa işaret ediyor.

Artış, işsizlik seviyelerini yılbaşından bu yana en yüksek seviyesine çıkardı; bu da Avrupa işgücü piyasasının, inatçı bir sıkışıklık döneminin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüksek faiz oranlarına boyun eğdiğini gösteriyor.

Artışta çekirdek yaşta çalışan kişi sayısında 2 bin kişi artış yaşanırken, işsizlik 50 yaşın üzerinde 5,6 bin, 25 yaşın altında ise 3,4 bin kişi arttı. Geçen yılın aynı ayına göre kayıtlı işsiz sayısı 119,9 bin azaldı, ancak bu düşüşün büyük bir kısmı geçici istihdam programlarına bağlı olarak gerçekleşti.

Fransa hükümeti, salgın sırasında milyonlarca çalışanın ücretlerinin bir kısmını ödeyen kısa çalışma ödeneği programını uzatmaya devam ediyor. Ancak bu programın maliyeti ve etkinliği konusunda giderek artan bir eleştiri var.

Borsada durgunluk

Fransa hisse senedi piyasası endeksi CAC 40, önceki dört seanstaki kayıpların ardından ve Avrupalı emsallerini takip ederek Çarşamba günü 7.090 seviyesinde pek değişmedi; tahvil getirilerindeki yükseliş duraksadı, ancak merkez bankalarının faiz oranlarını uzun bir süre daha yüksek tutmaya devam edeceğine dair endişeler hala devam ediyor.

Çin’de ekonomik büyümenin yavaşlaması da küresel piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor. Tek hisse senetleri arasında Engie (-%2), Veolia (-%1,6) ve Tele Performance (-%1,3) kayıplara öncülük etti. Bunun tersine, Worldline (+1,8), Publicis Groupe (+%1,7) ve Schneider Electric (+%1,6) en iyi performans gösterenler oldu.

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Fransa Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (FR40) bu çeyreğin sonunda 7000,17 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 6474,24 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Başa dön tuşu