Ekonomi

FTSE 100, ekonomik verilerin etkisiyle dalgalanırken bankalar yükseldi

FTSE 100 endeksi, piyasaların en son ekonomik verileri ve bunların BoE’nin gelecekteki kararları üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmesiyle birlikte Cuma günü yatay çizginin altında dalgalı bir seans kapattı. Bankalar yükselişe geçerken, Phoenix ve Halma hisseleri düştü.

FTSE 100 endeksi, piyasaların en son ekonomik verileri ve bunların Bank of England (BoE)‘nin gelecekteki kararları üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmesiyle birlikte Cuma günü 7.670 seviyesindeki yatay çizginin altında dalgalı bir seans kapattı ve haftayı %0,5 düşüşle kapattı.

Dün BoE, artan büyüme endişelerini tercih ederek yaklaşık iki yıldır ilk kez Banka Faiz oranını değiştirmedi. Yeni veriler, yüksek borçlanma maliyetlerinin hizmet sağlayıcılar üzerinde artan bir etkiye sahip olması nedeniyle Birleşik Krallık’ta özel sektör faaliyetinin beklenenden fazla daraldığını gösterdi.

Ayrıca Ağustos ayında perakende satışlardaki büyüme beklentilerin altında kaldı ve bu da BoE’nin yavaşlayan ekonomiye ayak uydurmak için tekrar faiz artırmaktan kaçınmayı tercih edebileceği yönündeki bahisleri güçlendirdi.

Phoenix ve Halma hisseleri düştü

Endekste yer alan şirketler arasında, Phoenix hisseleri, yatırımcıların şirketin Hambro Perks’ten hisse satın almasına tepki göstermesiyle %1,6 düştü. Phoenix, Hambro Perks’in teknoloji portföyünden 25 şirkete 50 milyon sterlinlik bir yatırım yapacağını duyurdu. Ayrıca Halma %3,5 oranında değer kaybetti. Önceki oturumda açıklanan yetersiz sonuçların baskısı altında kalmaya devam eden güvenlik ve sağlık teknolojisi şirketi, gelirinin %2 düştüğünü ve kar marjının daraldığını bildirdi.

Bankalar yükselişe geçti

Öte yandan bankalar yükselişe geçti; Lloyds %2, HSBC ise %1 arttı. Bankacılık sektörü, BoE’nin faiz oranlarını sabit tutmasına rağmen, gelecek aylarda faiz artırımına gitmesinin olası olduğu beklentisiyle destek buldu. Ayrıca bankalar, küresel piyasalarda iyimserliği artıran ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin olumlu haberlerden de faydalandı.

FTSE 100 endeksi için tahminler

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Birleşik Krallık Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (GB100) bu çeyreğin sonunda 7.557,15 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 7112,98 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu