Ekonomi

FTSE 100 Endeksi ve Paris’te CAC 40 Endeksi Salı Günü Yükseldi

Londra ve Paris borsalarında Salı günü yüzde 2’ye yakın artış yaşandı. Yatırımcılar ekonomik toparlanma umutlarıyla alım yaptıkları sektörlerdeki hisselerin öncülüğünde endeksleri yukarı taşıdılar.

Salı günü Avrupa borsalarında yükseliş yaşandı. Londra’da FTSE 100 Endeksi ve Paris’te CAC 40 Endeksi, yatırımcıların ekonomik toparlanma umutlarıyla alım yaptığı sektörlerdeki hisselerin öncülüğünde yüzde 2’ye yakın artış gösterdi.

Londra’da FTSE 100 Endeksi, günü 142 puanlık yani yüzde 1,90’lık bir artışla 7.632 puandan tamamladı. Endeksin en çok kazandıran hisseleri arasında online yemek siparişi şirketi Just Eat Takeaway.com NV (%7,45), su ve atık yönetimi şirketi Pennon (%6,47) ve seyahat şirketi TUI (%6,25) yer aldı. Endekste kaybettiren tek hisse ise madencilik şirketi Fresnillo oldu.

Fresnillo hisseleri, altın fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 1,22 değer kaybetti.

Paris’te CAC 40 Endeksi ise günü 142 puanlık yani yüzde 2,02’lik bir artışla 7.170 puandan kapattı. Endeksin en çok kazandıran hisseleri arasında demiryolu ekipmanları üreticisi Alstom (%4,78), otomobil üreticisi Renault (%3,81) ve lüks markalar grubu Kering (%3,53) bulunuyor.

Endekste kaybettiren tek hisse ise ilaç şirketi Sanofi oldu. Sanofi hisseleri, ABD’de Covid-19 aşısı üretiminde yaşanan sorunlar nedeniyle yüzde 0,29 değer kaybetti.

Avrupa borsalarındaki yükselişin arkasında, küresel ekonomik toparlanmanın devam edeceği beklentisi yatıyor. ABD’de tüketici güven endeksinin Mart ayında beklentilerin üzerinde artması ve Çin’de sanayi üretiminin güçlü bir şekilde büyümesi, Avrupa piyasalarına da olumlu yansıdı.

Ayrıca, Avrupa Birliği’nin Covid-19 aşılamasını hızlandırma planları da yatırımcıların moralini artırdı.

İlgili Makaleler