google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc FTSE MIB, tahvil getirilerindeki artışla düştü - haberbil.net
Ekonomi

FTSE MIB, tahvil getirilerindeki artışla düştü

FTSE MIB endeksi, devlet tahvili getirilerindeki artışın etkisiyle düştü. Ekonomik veriler karışık geldi. Mali açık ve büyüme endişeleri sürüyor. Sektörel performanslarda telekomünikasyon ve bankacılık öne çıktı. Endeks tahminleri ise olumsuz yönde revize edildi.

İtalya’nın önde gelen hisse senedi endeksi FTSE MIB, Perşembe günü devlet tahvili getirilerindeki artışın etkisiyle beşinci seansta da kayıplarını sürdürdü. Endeks, günü 27.930 seviyesi civarında hafif düşük kapattı.

Ekonomik veriler karışık

Yatırımcılar, Avrupa’dan gelen önemli ekonomik verileri de takip ettiler. İspanya’da enflasyon Eylül ayında yüzde 4,2’ye yükselerek beklentilerin üzerinde geldi. Almanya’da ise eylül ayına ilişkin TÜFE verileri, eyaletler bazında açıklandı. Verilere göre, Almanya’daki enflasyonist baskılar yavaşlama eğiliminde. İtalya’da ise hem iş dünyası hem de tüketici güveni endeksleri beklenenden düşük seviyelerde gerçekleşti.

Mali açık ve büyüme endişeleri

Bu arada piyasalar, İtalyan hükümetinin güncellenmiş ekonomik tahminleriyle de ilgilendi. Hükümet, bu yıl için mali açığın GSYH’nin yüzde 9,8’ine ulaşacağını ve gelecek yıl da yüzde 5,9 olacağını öngördü. Ayrıca hükümet, bu yıl için büyüme tahminini yüzde 6’dan yüzde 5,9’a indirdi.

Sektörel performanslar

Sektörel bazda bakıldığında, telekomünikasyon sektörü en çok kaybeden oldu. Telecom Italia, yönetim kurulunun KKR’nin talebi üzerine münhasırlık süresinin uzatılmasına karar vermesinin ardından yüzde 3 oranında değer kaybetti. Bankacılık sektörü de Unicredit’in yüzde 1,7 düşmesiyle baskı altında kaldı.

Endeks tahminleri

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre İtalya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (IT40) bu çeyreğin sonunda 27.612,28 puanda işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda ise 12 ay içinde 25.301,07 seviyesinde işlem göreceği tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu