google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Gabon’da Bongo ailesini deviren darbenin arkasındaki isim: General Bright Nuguema - haberbil.net
Genel

Gabon’da Bongo ailesini deviren darbenin arkasındaki isim: General Bright Nuguema

Gabon’da 56 yıllık Bongo ailesinin deviren darbenin kilit ismi General Bright Nuguema kimdir? Nuguema’nın askeri kariyeri, Bongo ailesi ile ilişkisi ve darbe sonrası durumu hakkında bilmeniz gerekenler.

Afrika’da Fransa’nın güdümündeki ülkeler bir bir uyanıyor. Mali, Sudan, Gine, Burkina Faso, Nijer derken Orta Afrika ülkesi Gabon’da da ordu yönetime el koydu. Bir grup asker, Gabon 24 televizyonuna çıkarak barışı korumak için rejime son verdiklerini ilan etti.

Bu darbe ile birlikte, üç kez seçimi kazanan Ali Bongo’nun iktidarı sona erdi. Bongo ailesi, Fransa’ya yakınlığıyla da biliniyordu. Darbenin kilit ismi ise General Bright Nuguema oldu. Nuguema, geçiş hükümetinin liderliğine getirildi ve askerler tarafından omuzlarda taşındı.

Peki General Nuguema kimdir? Nuguema’nın askeri kariyeri, Bongo ailesi ile ilişkisi ve darbe sonrası durumu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

General Nuguema’nın askeri kariyeri

General Bright Nuguema, askeri eğitimini Fas’ın Meknes kentindeki Fas Kraliyet Askeri Akademisi’nde tamamladı. Ardından Gabon’un Ekvator ormanlarındaki Komando Eğitim Merkezi’nden mezun oldu.

Nuguema, askeri kariyerinin ardından eski cumhurbaşkanı Omar Bongo’nun yaveri oldu ve Bongo’nun 2009’daki ölümüne kadar bu görevi sürdürdü. Ali Bongo, babasının ölümünün ardından koltuğa oturdu. Ancak Nuguema ile arası açıldı.

Nuguema, Gabon’un Rabat ve Dakar büyükelçilerine askeri ateşe olarak gönderilerek ülkeden uzaklaştırıldı. Cumhurbaşkanı Bongo’nun felç geçirmesinden bir yıl sonra Ali Bongo’nun üvey kardeşi Frederic Bongo’nun yerine Cumhuriyet Muhafızlarının İstihbarat Biriminin başına geçti ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüş yaptı.

Birkaç ay sonra da Cumhuriyet Muhafızlarının Komutanlığı’na terfi etti ve doğrudan Ali Bongo’ya bağlı Özel Müdahaleler Birimi’ni kurdu. Zamanla da bu birimi güçlendirdi.

General Nuguema’nın Bongo ailesi ile ilişkisi

General Bright Nuguema, Bongo ailesi ile hem akrabalığı hem de uzun yıllardır yakın ilişkileriyle biliniyor. Nuguema’nın annesi, Omar Bongo’nun annesiyle aynı köyden geliyor. Ayrıca Nuguema’nın babası da Omar Bongo’nun dayısı.

Nuguema, Omar Bongo ile birlikte büyüdü ve onun en güvendiği kişilerden biri oldu. Omar Bongo’nun ölümünden sonra da Ali Bongo ile iyi geçindiği söyleniyordu. Ancak Ali Bongo’nun yönetim tarzı ve sağlık sorunları nedeniyle araları bozuldu.

Nuguema, Ali Bongo’yu iktidara getiren 2009 seçimlerinde de önemli bir rol oynadı. O dönemde Nuguema, Gabon’un en büyük etnik grubu olan Fangların lideriydi. Nuguema’nın desteği sayesinde Ali Bongo, Fangların çoğunlukta olduğu bölgelerde de oy topladı.

General Nuguema’nın darbe sonrası durumu

General Bright Nuguema, darbe ile birlikte Gabon’un yeni lideri oldu. Nuguema, darbe bildirisinde ülkenin demokratikleşmesi ve kalkınması için çalışacaklarını söyledi. Ayrıca Nuguema, uluslararası topluma da mesaj göndererek Gabon’un egemenliğine saygı duyulmasını istedi.

Nuguema, darbenin ardından Ali Bongo’yu ev hapsinde tutuyor. Sınırlar kapatıldı. Darbe sonrası Gabon’da faaliyet gösteren Fransız madencilik şirketi Eramet de bu ülkedeki faaliyetlerine ara verdiğini açıkladı.

Afrika ülkeleri, Fransa rüyasından uyanışa geçerken daha pek çok siyasi krize sahne olacak gibi duruyor. Gabon’da yaşanan darbe, Fransa’nın Afrika’daki etkisini azaltacak mı? Yoksa Fransa, Gabon’da yeni bir müdahaleye girişecek mi? Bu soruların cevabını zaman gösterecek.

Başa dön tuşu