Emlak

Gaziantep’te ev kiraları yüzde 1.800 oranında arttı!

Gaziantep’te kiralık ev fiyatları neden yüzde 1.800 arttı? Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Suriyeli göçü nedeniyle yaşanan barınma sorununa dikkat çekti.

Gaziantep’te son yıllarda yaşanan Suriyeli göçü nedeniyle kiralık ev fiyatları adeta uçtu. Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şehirdeki kira artışının yüzde 1.800’ü bulduğunu ve bunun vatandaşların bütçesini zorladığını söyledi.

Suriyeli Göçü Gaziantep’i Vurdu

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın ardından Türkiye’ye gelen milyonlarca sığınmacıdan en çok etkilenen illerin başında Gaziantep geliyor. Resmi verilere göre, Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki 3 milyon 351 bin 582 Suriyelinin yaklaşık 450 bini Gaziantep’te yaşıyor. Kayıt altına alınamamış, ilde barınan Suriyelileri de eklersek toplam 700 bin civarında Suriyeli Gaziantep’te yaşıyor yani şehir nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unu aşıyor. Diğer bir deyişle, Gaziantep’te yaşayan her vatandaşın dörtte biri Suriyeli.

Bu durum şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına büyük zarar veriyor. Bugün Gaziantepliler bu kitlesel Suriyeli göç sonrasında fırlayan kiralardan, iş bulmanın zorlaşmasından, kayıt dışı ekonominin artmasından, esnafın haksız rekabetten, çocukların ve gençlerin kaliteli eğitim alamamaktan, hastaların sağlık hizmetlerine yeterince ulaşamamaktan çok şikayetçiler.

Kiralık Ev Fiyatları Yüzde 1.800 Arttı

Suriyeli göçüyle başlayan problemlerden biri de barınma sorunu. 700 bin kişilik göçle kira fiyatları 2011 yılından bu yana şehirde yaklaşık yüzde 1.800 artış gösterdi. Ev sahibi olmayan insanlar, üniversite öğrencileri, şehre atanan polisler, hemşireler, doktorlar ev bulmakta çok zorlanıyorlar. Gaziantep öğrenciler ve memurlar açısından tercih edilmiyor.

Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Gaziantep halkının bütçesini, cebini, barınmasını, başını sokacağı çatıyı göz ardı mı edeceğiz? Buna bir çözüm üretmeyecek miyiz?”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu