Dünya

Gazze sınırında şiddetli çatışmalar: IDF Hamas mevzisini vurdu

Gazze sınırındaki isyan sırasında çatışmalar çıktı, IDF Hamas karakolunu vurdu. Ayrıca Tel Aviv’de bomba patlaması sonrası şüpheliler tutuklandı ve Filistinliler yangın çıkaran balonlar fırlattı.

Gazze Şeridi’nde güvenlik çitinin bitişiğinde çıkan şiddetli isyan sırasında İsrail ordusuna ait bir uçak, Hamas terör örgütüne ait askeri karakolu vurdu. Şiddetli isyan sırasında IDF askerlerine çok sayıda patlayıcı madde ve el bombası fırlatıldı. Hiçbir IDF yaralanması bildirilmedi.

Askerler isyancılara karşı harekete geçti ve isyanı dağıtma araçlarını kullandı. Filistin raporları, iki yıldır ilk kez yangın çıkaran balonların fırlatıldığını ve İsrail Savunma Kuvvetlerinin (IDF) kalabalığı dağıtmak için ateş açtığını belirtti.

Tel Aviv’de bomba patlaması sonrası şüpheliler tutuklandı

İsrail güvenlik güçleri, Tel Aviv’in HaYarkon Parkı yakınlarında günün erken saatlerinde meydana gelen patlamanın ardından Cuma günü merkezi bir otoyolda şüphelileri tutukladı .

Shin Bet iç güvenlik teşkilatı, Karayolu 431’deki tutuklamanın ardından bir açıklama yayımlayarak , tutuklanan şüphelilerden birinin Tel Aviv’deki bomba patlamasının sorumluluğunu kabul ettiğini söyledi. Her iki olayda da can kaybı yaşanmadı. Ancak İsrail medyası ciddi bir güvenlik olayının önlendiğini bildiriyordu.

Filistinliler iki yıldır ilk kez Gazze Şeridi’nden yangın çıkaran balonlar fırlattı

Cuma günü ilerleyen saatlerde Filistinli terör gruplarının çok sayıda el yapımı patlayıcı (IED) görüntülerini yayınlamasıyla şiddetli ayaklanmalar beklenirken, düşman güçler Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında toplanmaya başladı.

Filistin raporları, iki yıl aradan sonra ilk kez yangın çıkaran balonların fırlatılmasının ardından İsrail’in güneyindeki tarlalarda yangınlar çıkardığını bildirdi. Yangınlar İsrail itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

İsrail Savunma Bakanlığı, Gazze Şeridi’nden gelen saldırılara karşı misilleme olarak Hamas hedeflerini vurduğunu duyurdu. Hamas sözcüsü ise İsrail’in saldırısını kınayarak, Gazze halkının direnişini kırma girişimi olarak nitelendirdi.

Kaynaklar: [Gazze sınırındaki isyan sırasında çatışmalar çıkardığı bildirildi], [IDF Hamas mevzisini vurdu], [Tel Aviv’de bomba patlaması sonrasında şüpheliler tutuklandığı bildirildi], [Filistinliler iki yıldır ilk kez Gazze Şeridi’nden yangın çıkaran balonlar fırlattı]

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu