Gündem

Giresun Milletvekili Gezmiş’ten fındık çiftçisine destek

Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan afetlerin ardından fındık üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti. Fındık fiyatının artırılması, tarım BAĞ-KUR primlerinin düşürülmesi ve FİSKOBİRLİK’in güçlendirilmesi gibi taleplerini dile getirdi.

Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, Meclis’te yaptığı konuşmada, Karadeniz Bölgesi’nde afete dönüşen taşkınlar nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşa başsağlığı diledi. Gezmiş, taşkınların nedenlerini HES’ler, orman katliamları, dere yataklarının tahribatı ve iklim değişikliği olarak sıraladı. Risk haritalarının güncellenmesi ve gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Gezmiş, konuşmasının devamında Karadeniz Bölgesi’nin öncelikli geçim kaynağı olan fındık üretimine değindi. Fındık yetiştirmenin zorlu bir iş olduğunu vurgulayan Gezmiş, “Her bir fındık dalında emek var, alın teri var, çocuklarımızın rızkı var, düğünü var, eğitimi var.” dedi.

Fındık üreticilerinin karşılaştığı sorunlara da değinen Gezmiş, artan tarım girdi maliyetleri, yüksek tarım BAĞ-KUR primleri, fındık bahçelerinin yenilenmesi gerekliliği, genç kuşakların fındığa ilgisizliği ve göç sorunu gibi konulara dikkat çekti.

Gezmiş, fındıkta tekelci bir şirketin Türk fındığını baskı altında tuttuğunu belirterek, FİSKOBİRLİK’in güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Fındık fiyatının maliyetini karşılaması ve üreticinin emeğinin karşılığını alması gerektiğini ifade eden Gezmiş, TMO’nun fındık alımlarında yaşanan sorunların da bir an önce çözülmesini istedi.

Gezmiş, Cumhuriyet Halk Partisi olarak fındık üreticisinin haklarını savunduklarını belirterek, “Fındık hakkını alacak.” dedi. “En az 4 dolar.” talebini yineleyen Gezmiş, “Ağustos ayında tüm ülke tatil sezonuna girecek ama biz Giresunlular, fındık üreticileri bahçelerimize gireceğiz, güle oynaya çalışacağız, sonrasında da yüzümüz gülmeli artık.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu