google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Gümüşün geleceği parlak: 23 dolar civarında seyrediyor! - haberbil.net
Ekonomi

Gümüşün geleceği parlak: 23 dolar civarında seyrediyor!

Gümüş fiyatları, Fed’in şahin duruşu ve yükselen Hazine getirileri karşısında 23 dolar civarında seyrediyor. Ancak Çin’in ekonomik toparlanmasına dair umutlar ve sağlam endüstriyel talep gümüşe destek oluyor. Gümüş fiyat tahminimizi okuyun.

Gümüş, güçlenen doların ve Fed’in şahin duruşunun ardından yükselen Hazine getirilerinin baskısı altında kalarak ons başına 23 dolar civarında seyrediyor. Fed, bu hafta yaptığı toplantıda, bir faiz artırımı daha ve daha yavaş bir parasal gevşeme sinyali verdi.

Bu da gümüş gibi faizsiz varlıkların cazibesini azalttı. Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomik görünümün iyileştiğini, ancak enflasyonun geçici olduğunu söyledi.

Çin’in ekonomik toparlanmasına dair umutlar artıyor

Öte yandan, gümüşe destek olan bir faktör de Çin’in ekonomik toparlanmasına dair yenilenen umutlar. Çin, dünyanın en büyük gümüş tüketicisi ve üreticisidir. Çin’de sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları Mart ayında beklentileri aştı.

Ayrıca, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) likiditeyi artırmak için tedbirler alması da piyasaları rahatlattı. PBOC, bu hafta 150 milyar yuan (23 milyar dolar) değerinde ters repo operasyonu gerçekleştirdi.

Gümüşün geleceği parlak

Genel olarak, gümüşün geleceği parlak görünüyor. Sağlam endüstriyel talep ve sıkı arz, emtiaya destek olmaya devam ediyor. Gümüş, elektronik, otomotiv, güneş enerjisi ve tıbbi sektörlerde yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle, karbon emisyonlarını azaltma çabaları, daha yüksek iletim ihtiyaçları olan güneş paneli teknolojilerinin gelişimini hızlandırıyor.

Gümüş, güneş panellerindeki en önemli bileşenlerden biridir ve küresel güneş kapasitesinin önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkması bekleniyor.

Gümüş fiyat tahmini

Gümüş fiyatları, son birkaç ayda dalgalanmalar yaşadı. Şubat ayında GameStop olayının ardından Reddit kullanıcılarının spekülasyonlarıyla 30 doların üzerine çıkan gümüş, Mart ayında 24 doların altına geriledi. Nisan ayında ise 26 doların üzerine yükseldi. Şu anda ise 23,57 USD/ton seviyesinden işlem görüyor.

Küresel makro modellerine ve analistlerin beklentilerine göre bu çeyreğin sonuna kadar oz başına 23,80 USD’ye yükselecek. İleriye dönük olarak 12 ay sonra saat 25.30’da işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Başa dön tuşu