google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Güney Afrika Borsası Merkez Bankalarının Toplantıları Öncesi Düştü - haberbil.net
Ekonomi

Güney Afrika Borsası Merkez Bankalarının Toplantıları Öncesi Düştü

Güney Afrika Borsası Pazartesi günü düşüşle kapandı. Merkez bankalarının politika toplantıları ve yurt içi veriler piyasaların odak noktasında. Tekli hisselerde MC Group, Hammerson, Shaftesbury Capital ve Exxaro Resources kayıplara öncülük etti.

Güney Afrika Borsası (JSE), küresel piyasalarda merkez bankalarının politika toplantılarına odaklanan temkinli bir havayı takip ederek Pazartesi günü yaklaşık %0,9 düşerek 73.908 puanda kapandı.

Merkez Bankalarının Politika Toplantıları Bekleniyor

Bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) da dahil olmak üzere bir dizi merkez bankasının politika toplantısı yapması bekleniyor. Fed’in Çarşamba günü yapacağı toplantıda, varlık alım programını ne zaman azaltmaya başlayacağına ilişkin ipuçları aranacak. Ayrıca, Japonya Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Norveç Merkez Bankası da faiz oranlarını ve para politikasını belirleyecek.

Yurt içinde ise Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) Perşembe günü faiz oranı kararını açıklayacak. SARB’in politika faizini %3,5’te sabit tutması bekleniyor, ancak ülkenin gelecekteki faiz oranı yörüngesine ilişkin ipuçları verecek. SARB’in enflasyonu hedef aralığının ortasında tutmak için önümüzdeki yıl faiz artırımına gitmesi öngörülüyor.

Yurt İçi Veriler Takip Edilecek

Bu arada trader’lar ağustos ayı enflasyon verilerini ve çarşamba günü açıklanacak temmuz ayı perakende satış rakamlarını yakından takip edecek. Ağustos ayında enflasyonun yıllık bazda %4,8’den %4,9’a yükselmesi bekleniyor. Temmuz ayında ise perakende satışların yıllık bazda %10,4’ten %7,5’e gerilemesi öngörülüyor.

Tekli Hisselerde Kayıplar Öne Çıktı

Tekli hisseler arasında MC Group (-%3,8) kayıplara öncülük ederken onu Hammerson (-%3,3), Shaftesbury Capital (-%3,2) ve Exxaro Resources (-%3,2) izledi. Aynı zamanda, ağır sıklet teknoloji hisseleri Prosus NV (-%2,1) ve Naspers (-%1,7) de yönetici liderliğin açıklanması ve yönetim kurulu değişikliğinin ardından en kötü performans gösterenler arasında yer aldı.

Güney Afrika Borsası’nın Tahmini

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Güney Afrika Borsası’nın (SAALL) bu çeyreğin sonunda 72523,67 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 66660,91 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Başa dön tuşu