google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Güney Afrika’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, bütçe açığı ve enerji krizi endişeleriyle yükseliyor - haberbil.net
Ekonomi

Güney Afrika’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, bütçe açığı ve enerji krizi endişeleriyle yükseliyor

Güney Afrika’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, bütçe açığı ve enerji krizi endişeleri nedeniyle yükseliyor. Enflasyon ise hedef aralığında kalıyor. Tahvil getirisi bu çeyrekte %10,60’a ulaşması bekleniyor.

Güney Afrika’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, ülkenin bütçe durumu ve enerji sektöründeki sorunlar nedeniyle yükseliş eğiliminde. Tahvil getirisi, 21 Ağustos’ta gördüğü bir aylık en yüksek seviye olan %10,54’e yakın bir seviyede, %10,50 civarında seyrediyor.

Bütçe açığı endişeleri artıyor

Güney Afrika’nın bütçe açığı, azalan vergi gelirleri, devlete ait şirket kurtarmaları ve elektrik kesintileri nedeniyle artmaya devam ediyor. Kasım ayı başında açıklanacak orta vadeli bütçe planının, beklenenden daha büyük bir açık ortaya koyacağı yönünde endişeler var.

Devlete ait elektrik şirketi Eskom, ülkenin uzun süredir devam eden enerji krizinin merkezinde yer alıyor. Eskom’un borcu, hükümetin önümüzdeki yıllarda şirkete borç hafifletme sağlamak için borçlanmada artış yapacağını duyurmasının ardından Şubat ayından bu yana baskı altında. Eskom’un borcu, ülkenin toplam borcunun yaklaşık %15’ini oluşturuyor.

Enflasyon hedef aralığında

Güney Afrika’nın enflasyonu ise Temmuz’daki %4,7’den Ağustos’ta %4,8’e yükseldi. Bu artış, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışlarından kaynaklandı. Ancak enflasyon, Güney Afrika Merkez Bankası’nın %3 ila %6 arasındaki hedef aralığı içinde rahat bir şekilde yer alıyor. Merkez Bankası, son toplantısında politika faizini %3,5’te sabit tuttu ve enflasyonun orta vadede hedef aralığının ortasına yakın kalacağını öngördü.

Tahvil getirisi beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Güney Afrika’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi bu çeyreğin sonunda %10,60 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde %10,99 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Başa dön tuşu